Sigorta uyuşmazlıklarında ihtiyari arabuluculuğun sigorta şirketlerine etkisinin incelenmesi
Analysis of the effects of voluntary mediation in insurance disputes on insurance companies
- Tez No: 1021118
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM ERCAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Sigortacılık sektörü, bireylerin ve kurumların karşılaşabilecekleri riskleri üstlenerek ekonomik istikrarın sağlanmasında kritik bir rol üstlenmektedir. Bununla birlikte, sigorta sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklar yalnızca taraflar arasındaki hukuki ilişkiyi etkilemekle kalmamakta; sigorta şirketlerinin mali yapısı, operasyonel süreçleri ve kurumsal işleyişi üzerinde de önemli sonuçlar doğurmaktadır. Bu etki hukuki bir etki olabileceği gibi aynı zamanda sigorta şirketlerinin finansal tablolarını etkileyen hatta üretim ve başkaca birim/departmanlarını da etkisi altına alan ve sigortalılar nezdinde sosyolojik olarak da nitelenebilecek bir netice doğurmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, sigorta uyuşmazlıklarının ihtiyari arabuluculuk yoluyla çözümünün sigorta şirketleri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmış; nitel analiz kapsamında mevzuat, yargı kararları ve doktrinsel görüşler incelenirken, nicel analiz sigorta şirketlerinin finansal tabloları ile Adalet Bakanlığı istatistikleri ve sigorta sektöründen alınmış anonim veriler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, ihtiyari arabuluculuğun uyuşmazlık çözümünde yalnızca alternatif bir yöntem olmasının ötesinde, maliyetleri azaltan, süreçleri hızlandıran ve finansal öngörülebilirliği artıran etkin bir araç olduğunu göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, hem akademik literatüre katkı sunmakta hem de uygulayıcılar açısından stratejik bir perspektif ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The insurance sector constitutes a fundamental financial mechanism that contributes to the maintenance of economic stability by assuming the risks to which individuals and institutions are exposed. However, disputes arising from insurance contracts extend beyond merely affecting the legal relationship between the parties; they also produce significant implications for the financial structure, operational processes, and institutional functioning of insurance companies. These implications are not confined to the legal sphere but are also reflected in insurers' financial statements, influencing production and other organizational units, and ultimately giving rise to outcomes that may be characterized as sociological from the perspective of policyholders. This thesis aims to examine the effects of resolving insurance disputes through voluntary mediation on insurance companies. To this end, both qualitative and quantitative research methods have been employed. Within the scope of the qualitative analysis, legislation, regulatory frameworks, judicial decisions, and doctrinal views have been systematically examined. The quantitative analysis, on the other hand, has been conducted based on insurance companies' financial statements, supported by statistical data obtained from the Ministry of Justice and anonymized sectoral data. The findings demonstrate that voluntary mediation, beyond serving as an alternative dispute resolution mechanism, functions as an effective strategic tool that reduces costs, accelerates processes, and enhances financial predictability, thereby offering both academic and practical contributions.