HIV ile enfekte bireylerde kırılganlığı öngörmede oksidatif stres belirteçlerinin rolü
The role of oxidative stress indicators in predicting frailty in HIV-infected individuals
- Tez No: 651710
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÜNAL, DOÇ. DR. ŞEHNAZ ÖZYAVUZ ALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnsan immün yetmezlik virüsü (Human Immunodeficiency Virus: HIV) ile enfekte bireylerde etkili antiretroviral tedavi (ART) kullanımının yaygınlaşması ile birlikte viral baskılanma sağlanmaktadır. Viral baskılanmaya rağmen devam eden immün aktivasyon, oksidatif stres ve ilaç yan etkileri nedeniyle HIV ile yaşayan bireyler komorbid durumlar ile daha sık karşı karşıya kalmakta ve daha erken yaşlanmaktadır. Kırılganlık, çeşitli stresörlere karşı hassasiyetin arttığı ve düşmeler, uzun süreli bakım ihtiyacı ve mortalite dahil kötü klinik sonlanımlar açısından artmış riske neden olan bir geriatrik sendromdur. HIV ile yaşayan bireyler arasında, ölüme karşı daha savunmasız olanları tanımlamak ve hastalığın ve tedavinin sağlık durumu üzerindeki etkilerini ölçmek için de, kırılganlık araştırılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda 40 yaş üstü HIV ile yaşayan bireylerde kırılganlık durumu ve bununla ilişkili olabilecek sarkopeni durumu, kardiyovasküler hastalık riski ve nörokognitif bozukluk gibi HIV ile enfekte hastalarda sıklığı artan komorbiditeler ve mortalite riski arasındaki ilişki incelenmiştir. Hastalarda kırılganlık, sarkopeni, artmış mortalite riski, nörokognitif bozukluk ve artmış kardiyovasküler hastalık riskini öngörmede oksidatif hasar belirteçlerinin kullanılabileceği hipotezi kurulmuştur. Bu amaçla hastalarda malondialdehit (MDA) ve total antioksidan kapasite (TAK) düzeyleri incelenmiştir. Çalışmaya 71 hasta dahil edilmiş olup 3 hasta kırılgan, 32 hasta ise pre-kırılgan olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of effective antiretroviral therapy (ART) in individuals infected with the human immunodeficiency virus (HIV), viral suppression is achieved. Despite viral suppression, individuals living with HIV are faced with comorbid conditions more frequently and age earlier, due to the ongoing immune activation, oxidative stress and drug side effects. Frailty is a geriatric syndrome that causes an increased risk in terms of poor clinical outcomes including increased sensitivity to various stressors and falls, long-term care need and mortality. Frailty has begun to be investigated too, to identify those who are more vulnerable to death and to measure the effects of disease on well-being, as well as outcomes of treatment among individuals living with HIV. In our study; the relationship between comorbidities increasing in frequency in HIV-infected patients, such as the frailty and associated sarcopenia status, risk of cardiovascular disease and neurocognitive impairment and mortality is investigated. The hypothesis that oxidative damage markers can be used in patients to predict the risk of frailty, sarcopenia, increased mortality risk, neurocognitive impairment, and increased cardiovascular disease is established. For this purpose, malondialdehyde (MDA) and total antioxidant capacity (TAC) levels were examined in patients. Among 71 patients included in the study, 3 patients were found to be frail and 32 patients to be pre-frail.