Development of biomimetic nanoparticle systems for targeted Gemcitabine delivery in pancreatic ductal adenocarcinoma
Pankreatik duktal adenokarsinomda hedeflenmiş Gemsitabın taşınımı için biyomimetik nanoparçacık sistemlerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 1021197
  2. Yazar: FATMANUR ELİF SARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCİHAN GÜLSEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Pankreas kanseri, en ölümcül kanser türlerinden biridir ve erken evrede teşhis edilmesi zordur. Kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılan radyoterapi ve cerrahi tedavi gibi yöntemler hastalar için oldukça zorlayıcıdır. Cerrahi süreçler birçok risk taşırken, radyoterapinin hastalar üzerindeki yıkıcı etkileri açıktır. Bu nedenle, kemoterapi yöntemlerinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Kemoterapötik bir ajan olarak gemsitabin yaygın biçimde kullanılmaktadır. Ancak kanser hücrelerinin ilaçlara karşı direnç geliştirmesi, düşük vaskülarizasyon ve yüksek sitotoksisite gibi faktörler tedaviyi zorlaştırmaktadır. Bu sınırlamaların aşılması amacıyla, gemsitabin ilaç iletimini iyileştirmek için nanoparçacıklarla konjuge edilerek kullanılmıştır. Bu çalışmada, pankreas kanserine karşı terapötik etkinliği artırmak amacıyla iki farklı nanoparçacık temelli ilaç taşıyıcı sistem geliştirilmiştir. Birinci sistem, gemsitabin ile konjuge edilmiş fulleren sentezini içerirken; ikinci sistem, gemsitabin ile konjuge edilmiş pektin-fonksiyonelleştirilmiş altın nanoparçacıklarından oluşmaktadır. Ayrıca, her iki nanoparçacık temelli ilaç taşıyıcı sistem, homotipik hedefleme sağlamak, hücresel alımı artırmak, sistemik dolaşım süresini uzatmak ve bağışıklık sisteminden kaçışı mümkün kılmak amacıyla PANC-1 hücre zarları ile kamufle edilmiştir. Buna bağlı olarak, önerilen yeni taşıyıcı sistemler sistematik olarak karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Fullgem daha etkin sonuçlar göstermiştir. Ardından, Fullgem, serbest gemsitabin ve hücre zarı ile kaplanmış Fullgem'in terapötik etkinliği detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Bu çalışma, PANC-1 hücre zarı ile kaplanarak homotipik hedefleme yeteneği kazandırılan nanoparçacık sistemlerini incelemekte ve hücresel seçicilik üzerine olan bakış açımızı genişletmektedir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is one of the deadliest types of cancer and is difficult to diagnose at an early stage. Conventional treatment modalities, such as radiotherapy and surgical intervention, are highly challenging for patients. Surgical procedures carry numerous risks, while the detrimental effects of radiotherapy on patients are well recognized. Therefore, the development of more effective chemotherapeutic approaches is of great importance. Gemcitabine is widely used as a chemotherapeutic agent; however, factors such as drug resistance, poor vascularization, and high systemic toxicity limit its therapeutic efficacy. To overcome these limitations, gemcitabine has been conjugated with nanoparticles to improve drug delivery. In this study, two different nanoparticle-based drug delivery systems were developed to enhance therapeutic efficacy against pancreatic cancer. The first system involved the synthesis of gemcitabine-conjugated fullerene nanoparticles, while the second consisted of gemcitabine-conjugated pectin-functionalized gold nanoparticles. Furthermore, both nanoparticle-based drug delivery systems were camouflaged with PANC-1 cell membranes to achieve homotypic targeting, enhance cellular uptake, prolong systemic circulation, and facilitate immune evasion. Accordingly, the proposed nanoparticle-based delivery systems were systematically compared and evaluated. Among them, Fullgem demonstrated superior therapeutic performance. Subsequently, the therapeutic efficacy of Fullgem, free gemcitabine, and PANC-1 cell membrane-coated Fullgem was investigated in detail. This study explores nanoparticle systems coated with PANC-1 cell membranes to confer homotypic targeting capability and broadens our understanding of cellular selectivity in biomimetic nanomedicine-based cancer therapy.