Transfemoral koroner anjiyografi sonrası uygulanan bakım paketinin ağrı, konfor ve yaşam bulgularına etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of a care bundle practice post- transfemoral coronary angiography on pain, comfort, and vital signs: A randomized controlled study
- Tez No: 1021202
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, transfemoral koroner anjiyografi sonrası uygulanan bakım paketinin hastaların ağrı, konfor ve yaşam bulguları üzerine etkisini belirlemek amacıyla prospektif, randomize kontrollü olarak gerçekleştirildi. Araştırma, bir üniversite hastanesinin koroner yoğun bakım ünitesinde yürütüldü. Çalışmanın örneklemini, transfemoral koroner anjiyografi uygulanan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, bakım paketi grubu (n=34) ve kontrol grubu (n=34) olmak üzere toplam 68 hasta oluşturdu. Araştırma verileri; Kişisel Bilgi Formu, Visual Analog Skala (VAS), İmmobilizasyon Konfor Ölçeği (İKÖ)ve Hemodinamik Parametreler ve Girişim Yeri Komplikasyonları Takip Formu kullanılarak toplandı. Bakım paketi; yatak başının 30 derece yükseltilmesi, vücut boşluklarının desteklenmesi ve nefes egzersizlerinin uygulanmasından oluşturuldu. Kontrol grubuna yalnızca rutin hemşirelik bakımı uygulandı. Araştırma sonucunda, bakım paketi grubundaki hastaların ağrı puan ortalamalarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlendi (p<0.05). Ayrıca bakım paketi grubunun konfor puan ortalamalarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptandı (p<0.05). Gruplar arasında solunum parametreleri dışında yaşam bulguları ve girişim yeri komplikasyonları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı(p<0.05)(p>0.05). Sonuç olarak, transfemoral koroner anjiyografi sonrası uygulanan bakım paketinin hastaların ağrı düzeyini azaltmada ve konfor düzeyini artırmada etkili, güvenli ve uygulanabilir bir hemşirelik girişimi olduğu belirlendi. Ayrıca hastaların solunum parametreleri üzerinde de olumlu etkisi olduğu belirlendi. Araştırma bulguları doğrultusunda bakım paketinin klinik uygulamalarda kullanımının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a prospective, randomized controlled trial to determine the effect of a care bundle practice after transfemoral coronary angiography on patients' pain, comfort, and vital signs. The study was carried out in the coronary intensive care unit of a university hospital. The sample consisted of a total of 68 patients who underwent transfemoral coronary angiography and met the inclusion criteria, including the care bundle group (n=34) and the control group (n=34). The research data were collected using the Personal Information Form, the Visual Analog Scale (VAS), the Immobilization Comfort Scale (ICS), and the Hemodynamic Parameters and Access Site Complications Follow-up Form. The care bundle consisted of elevating the head of the bed to 30 degrees, supporting body cavities, and implementing breathing exercises. The control group received only routine nursing care. As a result of the study, the mean pain scores of the patients in the care bundle group were found to be significantly lower than those of the control group (p<0.05). In addition, the mean comfort scores of the care bundle group were significantly higher than those of the control group (p<0.05). No statistically significant differences were found between the groups in terms of vital signs and access-site complications, except for respiratory parameters (p<0.05) (p>0.05). A statistically significant difference was observed between the groups with respect to respiratory parameters (p<0.05). Consequently, the care bundle implemented after transfemoral coronary angiography was found to be an effective, safe, and feasible nursing intervention for reducing patients' pain levels and improving their comfort. Furthermore, the care bundle was found to have a positive effect on patients' respiratory parameters. Based on the findings of the study, the widespread implementation of the care bundle in clinical practice is recommended.