Yerel siyasette kadınların siyasal katılımının analizi: 31 Mart Yerel Seçimleri Ankara ili örneği
An analysis of women's political participation in local governance: The case study of Ankara in the March 31 Local Elections
- Tez No: 1021201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Tarihsel süreç boyunca kadınların özel alanla sınırlandırılması, toplumsal rolleri aracılığıyla siyasal karar alma mekanizmalarından dışlanmalarına neden olmuştur. Buna karşın kadınlar bu dışlanmanın üstesinden gelmek için dünyada ve Türkiye'de uzun zamandır mücadele vermektedir. Kadınların siyasal karar alma mekanizmalarına katılımı, demokratik temsilin temel göstergelerinden biri olmasına rağmen, yerel yönetimlerde kadınların temsili hâlen istenilen düzeye ulaşamamıştır. Bu çalışma, 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde Ankara il ve ilçe belediye başkanlığına aday olan kadın siyasetçilerin siyasal katılım deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada kadınların siyasete yönelme motivasyonları, adaylık süreçleri, parti içi deneyimleri, karşılaştıkları toplumsal cinsiyet temelli engeller, yerel yönetim vizyonları ve siyasal kariyerlerini sürdürme eğilimleri değerlendirilmiştir. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla, nicel veriler ise Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiş, ölçek bulguları görüşme verileriyle birlikte yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, kadınların siyasete katılımında yurttaşlık bilinci, ideolojik yönelim, aile desteği ve rol modellerin etkili olduğunu göstermektedir. Buna karşılık ev içi emek ve bakım sorumlulukları, ekonomik kaynaklara erişimde yaşanan güçlükler, toplumsal cinsiyet kalıpları ve parti içi uygulamalar kadınların siyasal katılımını sınırlandıran başlıca faktörler olarak öne çıkmaktadır. Bulgular ayrıca adaylık deneyiminin kadınların siyasal farkındalıklarını güçlendirdiğini ve katılımcıların büyük bölümünün siyasal yaşamlarını sürdürme konusunda istekli olduklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, women have been confined to the private sphere and excluded from political decision-making processes through socially constructed gender roles. Despite this exclusion, women have long struggled both globally and in Türkiye to achieve equal political rights and opportunities. Although women's participation in political decision-making is considered one of the fundamental indicators of democratic representation, their representation in local governments remains below the desired level. This study aims to examine the political participation experiences of women who ran as mayoral candidates in the metropolitan and district municipalities of Ankara during the 31 March 2024 Local Elections. It focuses on their motivations for entering politics, candidacy experiences, intra-party processes, gender-based barriers, visions for local government, and intentions to continue their political careers. A mixed-methods approach was adopted in the study. Qualitative data were collected through semi-structured interviews, while quantitative data were obtained using the Gender Perception Scale. The qualitative data were analyzed through descriptive analysis, and the scale findings were interpreted together with the interview data. The findings indicate that women's political participation is influenced by civic responsibility, ideological orientation, family support, and political role models. In contrast, domestic labor and caregiving responsibilities, limited access to economic resources, gender stereotypes, and party practices emerged as the main factors restricting women's political participation. The findings further reveal that experience of candidacy strengthened participants' political awareness and that most of them expressed a willingness to continue their political careers.