Kırsal bölgedeki halkın sosyobilimsel akıl yürütmesinin incelenmesi
Examining the socioscientific reasoning of people in rural areas
  1. Tez No: 1021205
  2. Yazar: ÜMMÜ ARİFE OYAMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrenim süreci devam eden öğrencilerin ve formal öğrenim sürecini tamamlamış kırsal bölgede yaşayan yetişkinlerin sosyobilimsel akıl yürütmelerini araştırmak ve karşılaştırmaktır. Bu araştırma bir durum çalışmasıdır. Araştırmaya Türkiye'nin batısında kırsal bölgede yaşayan, geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlayan altı yetişkin ve aynı bölgede yaşayan tarım ve hayvancılıkla geçinen ailelerden gelen sekiz 9. sınıf öğrencisi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen senaryolara dayalı görüşme soruları kullanılmıştır. Veriler içerik analiziyle çözümlenmiştir. Katılımcılar senaryolardaki sorunların çözümüne yönelik farklı görüşler belirtmişler ve çeşitli gerekçeler sunmuşlardır. Bu düşüncelerini ifade ederken deneyimsel bilgiyi ön planda tutmakla beraber çoklu bilgi kaynaklarını ifade etmişlerdir. Senaryolardaki durumlarda farklı bakış açıları olabileceğini ve sorunlara farklı çözümler sunulabileceğini anlamakla beraber, sorunların çözümündeki güçlüğü sezme konusunda görece zorlandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate and compare the socio-scientific reasoning of students continuing their education and adults living in rural areas who have completed their formal education. This research is a case study. The study included six adults living in rural areas of western Turkey, whose livelihoods depend on agriculture and animal husbandry, and eight 9th-grade students from families in the same region who also make a living from agriculture and animal husbandry. Interview questions based on local socio-scientific scenarios developed by the researcher were used as the data collection tool. The data were analyzed using content analysis. Participants expressed different views on solving the problems in the scenarios and offered various justifications. While prioritizing experiential knowledge in expressing these thoughts, they also mentioned multiple sources of information. While understanding that there could be different perspectives and different solutions to the problems in the scenarios, they appeared to have relative difficulty in perceiving the difficulty in solving the problems.