Suç gelirlerinin aklanması kapsamında ulusal ve uluslararası boyutta mücadele ve uyum süreçleri
National and international combat and compliance processes within the scope of laundering proceeds of crime
  1. Tez No: 1021239
  2. Yazar: ENES YUSUF YALDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ERTAN ÇOMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
Özet
Yasa dışı faaliyetler sonucunda elde edilen suç gelirleri, insanlığın tarihi kadar eskiye uzanmaktadır. Günümüz dünyasında küreselleşme ve dijitalleşme süreçlerinin hız kazanmasıyla uluslararası sınırlar ortadan kalkmıştır. Bu durum, aklayıcıların yasa dışı faaliyetler sonucunda elde ettikleri suç gelirlerini finansal sisteme kolayca entegre etmelerini sağlamıştır. Günümüzde“Sosyal Çürüme”olgusuyla birlikte finansal sistemde suç ekonomisi yaygınlaşmıştır. Bu durum, sadece ulusal ekonomileri değil, küresel anlamda da finansal sistemi tehdit eden bir boyuta ulaşmıştır. Bu doğrultuda çalışmamızda; suç gelirleri ve uyum süreçleri kavramları bütün yönleriyle ele alınmış, ulusal ve uluslararası alandaki suç gelirlerinin aklanmasıyla mücadelede faaliyet gösteren kurumlar, hukuksal mevzuatlar ve düzenlemeler detaylı biçimde analiz edilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde; suç geliri ve kara para kavramları, aşamaları ve aklama yöntemleri güncel yönleriyle incelenmiştir. İkinci bölümde; Türkiye'nin suç gelirlerinin aklanmasıyla mücadeledeki hukuksal mevzuatı, başta MASAK olmak üzere suç gelirlerinin aklanmasıyla mücadele eden kurumlar, yükümlülerin uyum programı süreçleri, MASAK tipolojileri ve rehberleri kapsamlı şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise mücadelenin uluslararası boyutu kapsamlı bir şekilde incelenerek, AB'nin Kara Para Aklama Direktifleri detaylıca analiz edilmiştir. Çalışmamızın temel amacı; suç gelirlerinin aklanmasıyla mücadelede rehber niteliğinde bir çalışma gerçekleştirerek toplumsal farkındalığın artırılması, ulusal ve uluslararası düzenlemelerin uyum süreçlerini nasıl şekillendirdiğini analiz ederek uyum süreçlerini kolaylaştıracak pratik çözüm yolları sunmaktır. Ayrıca çalışmamız; AB'nin 2024 tarihli kara para aklama direktifi, şüpheli işlem bildirim rehberi, MASAK kara para aklama tipolojilerini kapsaması bakımından literatürdeki güncel boşlukları doldurmakta ve yükümlüler açısından rehber niteliğinde bir kaynak olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Proceeds of crime obtained through illegal activities date back as far as human history. In today's world, with the acceleration of globalization and digitalization processes, international borders have disappeared. This situation has enabled launderers to easily integrate the proceeds of crime obtained from illegal activities into the financial system. Today, along with the phenomenon of“Social Decay”, the crime economy has become widespread in the financial system. This situation has reached a dimension that threatens not only national economies but also the financial system on a global scale. In this direction, in our study; the concepts of proceeds of crime and compliance processes are discussed in all aspects, and the institutions, legal legislations, and regulations operating in the fight against money laundering at national and international levels are analyzed in detail. In the first part of our study; the concepts of proceeds of crime and illicit money, their stages, and laundering methods are examined with their prominent aspects today. In the second part; Turkey's legal legislation in the fight against money laundering, institutions fighting against money laundering, especially MASAK, compliance program processes of obliged parties, MASAK typologies, and guidelines are comprehensively addressed. In the third and final part, the international dimension of the fight is comprehensively examined, and the EU's Anti-Money Laundering Directives are analyzed in detail. The main purpose of our study is to increase social awareness by conducting a guide-like study in the fight against money laundering, and to provide practical solutions that will facilitate the compliance process by analyzing how national and international regulations shape the compliance processes of institutions. In addition, our study fills the current gaps in the literature in terms of covering the EU's 2024 anti-money laundering directive, the suspicious transaction reporting guide, and MASAK money laundering typologies, and bears the characteristic of being a guide resource for obliged parties.