Dental İhmal Ölçeğinin Türkçe validasyonu ve erken çocukluk çağı çürüğü ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Validation of the dental neglect scale in Turkish and evaluation of its relationship with early childhood caries
- Tez No: 1021261
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ SILA ÖZDEMİR ÇELİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Dental İhmal Ölçeği'nin (DİÖ) Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinin yapılması, EÇÇ tanılı çocuklarda ebeveynlerin dental ihmal düzeyinin belirlenmesi ve ebeveynlerin dental ihmal düzeyi ile sosyodemografik özellikler, ağız sağlığı davranışları ve klinik ağız sağlığı göstergeleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesidir. Çalışma iki aşamada gerçekleştirildi. Birinci aşamada DİÖ'nün Türkçe geçerlilik ve güvenirlik analizleri, 340 çocuk ve ebeveyni üzerinde gerçekleştirildi. İkinci aşamada ise EÇÇ tanılı 150 çocuk ve ebeveyni çalışmaya dahil edildi. Bu aşamada çocukların klinik ağız sağlığı göstergeleri olan dmfs ve pufa indeksleri değerlendirildi; ebeveynlerin dental ihmal düzeyleri DİÖ ile belirlendi ve dental ihmal düzeyleri ile sosyodemografik özellikler, ağız sağlığı davranışları ve klinik ağız sağlığı göstergeleri arasındaki ilişki incelendi. Veriler SPSS 26.0 ve AMOS 21.0 programlarıyla analiz edildi. DİÖ'nün kapsam geçerlik indeksi 0,94 olarak bulundu. Ölçeğin tek faktörlü yapısı doğrulandı. Cronbach alfa katsayısı 0,881, test-tekrar test ICC değeri 0,929 idi (p<0,001). Ebeveynlerin %68,7'sinde yüksek DİÖ puanı saptandı. Ebeveynlerin DİÖ puanı ile çocukların dmfs ve pufa skorları arasında pozitif yönlü, anlamlı ilişki saptandı (p<0,001). DİÖ'nün Türkçe formunun geçerli ve güvenilir olduğu, ebeveynlerin dental ihmal düzeyinin çocukların çürük deneyimi ve çürüğe bağlı komplikasyonları ile ilişkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the Turkish validity and reliability of the Dental Neglect Scale (DNS), determine the level of parental dental neglect among children with early childhood caries (ECC), and investigate its associations with sociodemographic characteristics, oral health behaviors, and clinical oral health indicators. The study was conducted in two phases. In the first phase, the Turkish validity and reliability of the DNS were evaluated in 340 children and their parents. In the second phase, 150 children diagnosed with ECC and their parents were included. The children's dmfs and pufa indices were recorded, parental dental neglect was assessed using the DNS, and its associations with sociodemographic characteristics, oral health behaviors, and clinical oral health indicators were examined. Data were analyzed using SPSS 26.0 and AMOS 21.0. The content validity index of the DNS was 0.94, and its single-factor structure was confirmed. The Cronbach's alpha coefficient was 0.881, and the test–retest intraclass correlation coefficient was 0.929 (p < 0.001). Overall, 68.7% of the parents had high DNS scores. Significant positive correlations were found between parental DNS scores and children's dmfs and pufa scores (p < 0.001). The Turkish version of the DNS was found to be valid and reliable. Higher parental dental neglect was significantly associated with greater caries experience and untreated caries-related clinical consequences in children.