Stresle başa çıkma yolları ve bir uygulama
- Tez No: 102131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
/, 4 - v*->\ OZET Bu tez çalışmasında stresle başa çıkma yolları incelenmiş ve endüstriyel ortamlarda iş stresi kavramına değinilmiştir. Endüstriyel ortamlarda iş stresi örgütsel stresle de açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada stres konusu detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmada stres modeli oluşturulması ve her bir endüstride elde edilecek verilerle işyerinin kültürüne uygun bir müdahalenin seçilmesi gereği üzerinde durulmuştur. Stresin olmasından çok optimum stres düzeyini oluşturmak gerekmektedir. Her canlının bir sinir sisteminin olmasından dolayı stres varlığı da önem kazanmaktadır, önemli olan varolan stresi uygun ortamlarda yararlı bir şekilde kullanabilmektir. Stresi yok etmek yerine onu yönetmeye çalışmak daha anlamlı bir çaba olacaktır. Stresle başa çıkma yolları ile ilgili yapılan ve iş stresi ve etkilerinin de sıralandığı bir ankette endüstriyel ortamlardaki üst yöneticilerin stresle ne derecede iş stresine sahip oldukları ve nasıl başa çıkmaya çalıştıklarını incelyen bir uygulama yapılmıştır. Türkiye Şişe Cam Sanayii A.Ş'nin tüm kuruluşlarında görev alan üst yöneticilerinde bu amaca yönelik uygulamalı çalışma yap ı İm ıştır. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç.ilgili faktörlerin yardımıyla üst yöneticilerin stres yoğunluğu durumunu belirterek verilen tepkilerin analizi sonucunda değerlendirmeler yapmak ve işletme yönetimine önerilerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
-v/'V^v SUMMARY In this study of thesis, the ways of reducing stress is being studied and try to explain the work stress in industrial places. In this thesis, I try to explain stress in a detailed way. In this study, I try to create a stress model and in every industry, by having some data to choose some advantages according to industry's culture. Instead of a stress, the most important way is to create the optimum stress which is necessary. As every animal have got a hypothalamus, the word of stress is also being important. The most important thing is to manage stress in a suitable positions. Instead of disappear stress, it is more meaningful to manage stress The result of the research which has being done in an industrial places for the managers about reducing stress, work stress inside work and outside work are given in my study. This kind of study is given to Türkiye Şişe Cam San. A. Ş. Managers. The aim of this study is to find the level of the stress of the managers. -* %