Kariyer yönetimi ve planlaması: Bir işletme uygulaması
- Tez No: 102132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
IV ÖZET ^-C,* Günümüzde ekonomik.sosyal değişmeler ve gelişmeler yanında başdöndürücü bir hızlı ilerlemeye devam eden teknoloji tüm işletmeleri ve çalışanları etkilemektedir.Koşullar sürekli değişmekte bununla birlikte insanların beklenti ve gereksinimleri de farklılaşmaktadır.Dünyamızda ki küreselleşme, işgücünün yapısal değişiklikleri rekabet ortamını hızla genişletmektedir. Bu yoğun rekabet ortamında, rekabete ve pazardaki sürekli değişime ayak uydurabilen işletmeler başarılı olabilmektedir. Şirketlerin varlıklarını devam ettirebilmeleri için özellikle sahip oldukları insan kaynaklarını, gelecekteki hedef ve stratejileri için en biçimde kullanmaları gerekmektedir. İşletmelerin değişim hızını yakalayabilmeleri insan kaynağının doğru biçimde yönetilmesine, çalışanların mutlu ve tatmin edilmelerine bağlıdır. Ekonomide, işletme ve çalışanlar ile ilgili değişmelerin dikkate alınarak, çalışanların bilgi, beceri ve yeteneklerinin geliştirilmesi.arttırılması ve bunların işletmeye faydalı biçime dönüştürülmesinin yanısıra tüm organizasyon hedefleri ile bütünleştirilmesi gerekliliği etkin bir kariyer yönetimi ve kariyer planlaması ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır.Bu ise işletmelerde İnsan Kaynakları Yönetiminin sorumluluğundadır.Elbetteki geleceğin başarılı işletmeleri hızla değişen ekonomik koşullarda bireysel ve örgütsel kariyer planlamasını en iyi biçimde uygulayanlar olacaktır. Bu tezin amacı kariyer planlaması ve yönetiminin, çalışanlar ve işletmeler açısından önemini ve gerekliliğini vurgulamaktır.Özellikle kariyer planlamanın çalışanlar üzerindeki etkisi, beklentileri ve hedefleri ile ilgili olarak ilaç sektörünün dünya da önde gelen şirketlerinden birinin Türkiye işletmesinde bir uygulama araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY V* \ Today, tecnology that shows amazing progress effects all employees and organisations besides economical, social changes and developments.These conditions are continuously changing. Nevertheless, people's expectations and requirements are also changing.Globalisation and structural changes of manpower expand the competative environment rapidly. In this competitive environment, the organisations will survive who continuously adopt these rapidly changings in the market. Companies have to use their human resources in the most efficient way in order to achieve their future strategies and objectives. For the companies, to catch the rapid changings, directly depends on managing the human resources accurately and achieving their employees' happiness and satisfaction. In economy, the necessity of efficient carreer planning and management is arisen from the need of turning the changings to companies benefits, taking into consideration of changings related to employees and companies and improving the abilities and talents besides achiving an integrty for all companies objectives.This is the responsibility of human resources. Certainly the succesful companies will be the ones who adopt the most efficient individual and organisational career planning in these rapidly changing economic conditions The objective of this study, is to emphasize the importance and the necessity of the career planning and management for employees and organisations.This research is made upon a foreign pharmaceutical company's turkish branch that is also a world leader regarding especially the effects of the carrer planning on employees furthering to expectations and objectives.