Yabancı dil öğretmenlerinin azimleri, sürdürülebilir kalkınma içineğitim vermeye yönelik öz-yeterlik inançları ve sürdürülebilireğitime yönelik inançları arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigating the relationship between foreign language teachers' grit, self-efficacy beliefs towards teaching for sustainable development and beliefs towards sustainable education
  1. Tez No: 1021373
  2. Yazar: DUYGU CİVİL KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLEM AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yabancı dil öğretmenlerinin mesleki azimleri, sürdürülebilir kalkınma için eğitim öz-yeterlikleri ve sürdürülebilir eğitime yönelik inançları arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, öğretmenlerin sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen uygulamaları gerçekleştirme kapasitelerinin öz-yeterlik algıları ve mesleki azim düzeyleriyle ilişkisini ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımı kapsamında ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan 541 yabancı dil öğretmeni oluşturmuştur. Veriler, Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim Öz-Yeterlik İnançları Ölçeği, Sürdürülebilir Kalkınma Eğitimine Yönelik İnançlar Ölçeği ve Öğretmen Azimi Ölçeği kullanılarak toplanmış; betimsel istatistikler, korelasyon, çoklu doğrusal regresyon, t-testi ve ANOVA ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, yabancı dil öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma için eğitim öz-yeterlik inançları ile sürdürülebilir eğitime yönelik inançları arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Regresyon analizine göre, öğretmenlikte tutku ve amaç düzeyi sürdürülebilir kalkınma eğitimi inançlarını pozitif yönde yordarken, öz-yeterlik inançları negatif yönde yordamıştır. Öğretimde azim anlamlı bir yordayıcı bulunmamıştır. Ayrıca mesleki azim düzeyi ile sürdürülebilir kalkınma eğitimi değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler saptanmış, bazı değişkenlerde cinsiyet, mesleki kıdem ve sürdürülebilir kalkınma bilgisine göre farklılıklar belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, sürdürülebilir kalkınma için eğitimin etkili biçimde uygulanabilmesi için öğretmenlerin bilgi düzeylerinin yanı sıra mesleki motivasyonlarının, öz-yeterlik algılarının ve pedagojik farkındalıklarının da desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. Bu doğrultuda çalışma, öğretmen eğitimi, hizmet içi eğitim ve eğitim politikaları için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships among foreign language teachers' professional grit, their self-efficacy beliefs regarding education for sustainable development, and their beliefs about sustainable education. The study seeks to reveal how teachers' capacities to implement pedagogical practices that support sustainable development interact with their self-efficacy perceptions and levels of professional grit. The study was conducted within the framework of the correlational survey model using a quantitative research approach. The sample consisted of 541 foreign language teachers working in different provinces of Türkiye. Data were collected using the Education for Sustainable Development Self-Efficacy Beliefs Scale, the Beliefs about Sustainable Development Education Scale, and the Teacher Grit Scale. The data were analyzed through descriptive statistics, correlation analysis, multiple linear regression analysis, and difference tests based on demographic variables (independent samples t-test and ANOVA). The findings revealed significant relationships between foreign language teachers' self-efficacy beliefs regarding education for sustainable development and their beliefs about sustainable education. Regression analyses showed that passion and purpose in teaching positively predicted these beliefs, whereas self-efficacy beliefs negatively predicted them. Professional grit was also associated with education for sustainable development variables, and significant differences emerged according to gender, teaching experience, and knowledge of sustainable development. The findings indicate that effectively integrating education for sustainable development into classroom practices requires supporting teachers' motivation, self-efficacy, and pedagogical awareness in addition to their knowledge. The study also offers implications for developing holistic approaches in teacher education, in-service training, and educational policies.