Mastektomi sonrası radyoterapi uygulanan sol meme kanserli hastalarda alan içinde alan (FIF), volümetrik ayarlı ark terapi (VMAT) ve yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) yöntemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of field in field (FIF), volumetric modulated ARC therapy (VMAT) and intensity modulated radiotherapy (IMRT) methods in left breast cancer patients received radiotherapy after mastectomy
  1. Tez No: 520704
  2. Yazar: NURGÜL GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL TEMİZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mastektomi uygulanmış sol meme maling tümörlü 20 hastada; Alan içinde Alan (FİF), Yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) ve volümetrik ayarlı ark terapi (VMAT) tekniği kullanılmıştır. Meme dokusu ve risk altındaki organların almış olduğu dozlar, doz hacim histogramı (DVH) yardımı ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 20 hastaya ait bilgisayarlı tomografi görüntüleri tek bir radyasyon onkoloğu tarafından konturlandı. Her hasta için 3 farklı teknik ile yapılan tedavi planında 6 MV enerji kullanıldı. Doz dağılımı olarak 50Gy/25 Fr tercih edildi. Mastektomi sonrası görüntülenen mevcut doku, CTV, kalp, ipslateral akciğer, kontrolateral akciğer ve kontrolateral meme konturlanmıştır. Planlamalar Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kiniğinde Varian cihazına bağlı radyoterapi network sistemi olan Eclipse 13.7 kullanılarak hazırlanmıştır. Alan içinde alan (FİF) yönteminde eş merkez ve demet açıları kullanılarak yüksek doz alan bölgeleri düşürmek amacı ile ek alt alanlar eklendi. Yoğunluk ayarlı radyoterapi planlama tekniğinde (IMRT) ise aynı eş merkez noktası ilk-son açılar alan içinde alan (FIF) yöntemindeki plana sadık kalınarak hazırlandı. Volümetrik ayarlı ark terapide (VMAT) yarım ark tekniği uygulandı. Hedef hacim PTV için Dort, Dmax, Dmean, CI değerleri ve kritik organlar için (kalp, ip-akciğer, karşı akciğer ve karşı meme Dort, Dmax, (%) (V5, V10, V20, V25 ve V30) dozları incelendi. Araştırma bulgularına göre PTV Dmax değeri en yüksek IMRT'de (56,65) bulunmuştur (p=0,042). Kalp için Dmax en düşük IMRT'de tespit edilmiştir (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Field in Field (FIF), Intensity Modulated Radiotherapy (IMRT) and Volumetric Adjusted Ark Therapy (VMAT) technique were administered to 20 patients with left breast malignant tumors who had underwent mastectomy. Doses of breast tissue and organs at risk are aimed to be evaluated by using dose volume histograms (DVH). In the study, computerized tomography images of 20 patients were contoured by a single radiation oncolog. For each patient, 6 MV energy was used in the treatment plan with 3 different techniques. The dose distribution was 50 Gy /25 Fr. The displayed tissue after mastectomy, CTV, heart, ipslateral lung, contralateral lung and contralateral breast are contoured. The plans were prepared by using Eclipse 13.7 which is a radiotherapy network system connected to Varian device in Kütahya Evliya Çelebi Training and Researkh Hospital Radiation Oncology Clinic. In the field (FIF) method, additional fields were added with the aim of reducing the high dose areas by using the homoconcentric and beam angles. In the intensity-adjusted radiotherapy planning technique (IMRT), the homoconcentric point was prepared by sticking to the plan for FIF method within the first-last open field. In the volumetric adjusted ark therapy (VMAT) half ark technique was applied. For PTV Dort, Dmax, Dmean, CI values and for critical organs (heart, ipsilateral-lungs and counter mammary) Dort, Dmax, (%) (V5, V10, V20, V25 ve V30) were investigated. According to researkh findings, PTV Dmax value was found highest in IMRT (56,65) (p = 0.042). Dmax for the heart was detected at the lowest in IMRT (p = 0.001).