Eksuda vasfında plevral efüzyonlu olgularımızda altta yatan sebepler ve tanı yöntemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of underlying causes and diagnostic methods in patients with exudative pleural effusion
  1. Tez No: 1021417
  2. Yazar: GÜL MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDENİZ ALTIAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, eksudatif plevral efüzyon saptanan olgularda etiyolojik dağılımın ve tanı sürecinde kullanılan girişimlerin (torasentezle plevral sıvı analizi, kapalı plevra iğne biyopsisi ve video yardımlı torakoskopik cerrahi [VATS]) tanısal veriminin değerlendirilmesi amaçlandı. Haziran 2024 – Haziran 2026 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde eksuda niteliğinde plevral efüzyon saptanan olgular ileriye yönelik, kesitsel olarak incelendi. Etiyolojik tanı konulamayan olgular etiyolojik ve demografik analizlerden çıkarıldı. Tanısal verim hesaplamasında ise ilgili işlemin uygulandığı tüm olgular değerlendirildi. Veriler tanımlayıcı istatistiklerle özetlendi. Etiyolojik değerlendirmeye alınan 107 olgunun yaş ortalaması 62,6 ± 14,6 yıl olup %64,5'i erkekti. En sık etiyolojik neden malignite (%55,1) idi; bunu ampiyem (%15,9), pnömoni (%13,1), tüberküloz (%7,5) ve pulmoner emboli (%3,7) izledi. Torasentezin tanısal verimi %48,2 iken, kapalı plevra biyopsisinde %60,0 ve VATS'ta %82,4 bulundu. Torasentezin verimi etiyolojiye göre belirgin biçimde değişti, ampiyem ve pnömonide %100,0, tüberkülozda %62,5, malignitede %28,8 idi. Eksudatif plevral efüzyonun en sık nedeni malignitedir ve torasentez özellikle enfeksiyöz efüzyonlarda yüksek tanısal değere sahiptir. Sitolojinin tanı koymadığı, özellikle malignite kuşkusu süren olgularda kapalı plevra biyopsisi ve VATS tanı oranını belirgin biçimde artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the etiological distribution of exudative pleural effusions and the diagnostic yield of the procedures used in the diagnostic work-up (thoracentesis with pleural fluid analysis, closed pleural needle biopsy, and video-assisted thoracoscopic surgery [VATS]). Patients with exudative pleural effusion at Trakya University Faculty of Medicine Hospital between June 2024 and June 2026 were evaluated prospectively in a cross-sectional design. Cases in whom an etiological diagnosis could not be established were excluded from the etiological and demographic analyses; for diagnostic-yield calculations, all patients in whom the relevant procedure was performed were included. Data were summarized using descriptive statistics. Of the 107 patients included in the etiological analysis, the mean age was 62.6 ± 14.6 years and 64.5% were male. The most common etiology was malignancy (55.1%), followed by empyema (15.9%), pneumonia (13.1%), tuberculosis (7.5%), and pulmonary embolism (3.7%). The diagnostic yield of thoracentesis was 48.2%, whereas it was 60.0% for closed pleural biopsy and 82.4% for VATS. The yield of thoracentesis varied markedly by etiology: 100.0% in empyema and pneumonia, 62.5% in tuberculosis, and 28.8% in malignancy. Malignancy is the most common cause of exudative pleural effusion, and thoracentesis has high diagnostic value, particularly in infectious effusions. When cytology is non-diagnostic, especially with ongoing suspicion of malignancy, closed pleural biopsy and VATS substantially increase the diagnostic yield.