Malign ve benign plevral efüzyonun ayrımında klinik, torasik ultrasonografi ve plevral sıvı parametrelerinin rolü
The role of clinical, thoracic ultrasonography and plevral fluid parameters in discrimination of malign and benign plevral efusion
- Tez No: 752686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN YILMAZ DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Toraks Ultrasonografinin (TUS) çeşitli akciğer hastalıklarının tanısında, takibinde ve girişimsel işlemlere kılavuzluk etmek amacıyla göğüs hastalıkları hekimleri tarafından kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Ultrasonografik değerlendirmeler torasentez işleminin başarı şansı arttırır, komplikasyon oranını azaltır. Bunun yanında plevral efüzyon tanısı için bir takım ipuçları sağlar. Amaç: Bu çalışmada, malign ve benign plevral efüzyon ayrımında; ultrasonagrafik görüntülerin ve elastografik değerlendirmelerin, klinik ve plevral sıvı laboratuvar parametreleri ile kombinasyonundaki rolünü değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tek merkezli bu çalışmaya Ağustos 2020- Şubat 2021 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı servisinde yatan ve/veya poliklinikte tespit edilmiş olan 95 plevral efüzyonlu hasta alındı. Plevral efüzyonu olmayan 26 hasta kontrol grubu olarak dahil edildi. Hastalarda TUS ile plevral sıvı ekojenitesi, plevral kalınlık, USG sıvı bulguları (Jellyfish sign, M-mode-sinusoid sign, color flow doppler olup olmadığı) değerlendirildi. B mod ile değerlendirme sonrası elastografi modu ile renk yoğunluğu değerlendirildi ve strain ratio (gerinim indeksi) hesaplandı. İstatiksel analizler IBM SPSS versiyon 26 kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 63 (%66,3)'ü erkek 32 (%33,7)'si kadın toplam 95 hasta dahil edildi. Hastaların 59 (%62,1)'unda eksuda, 36 (%37,9)'sında transuda vasfında sıvı saptandı. Malign plevral sıvı 12, benign plevral sıvı 83 hasta saptandı. Malign plevral sıvıların 11 (%91,7)'i, benign plevral sıvıların 34 (%41,0)'ü anekoik ekojenitede izlenmiş olup fark istatistiksel olarak malignite lehine anlamlı bulundu (p0,05). Ancak kontrol grubu ile kıyaslandığında plevral sıvılı hastalarda gerinim indeksi daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Background: The use of Thoracic Ultrasonography (TUS) in the diagnosis, follow- up and interventional procedures of various lung diseases is gradually increasing by chest specialists. Ultrasonographic evaluations increase the success rate of the thoracentesis procedure and decrease the complication rate. In addition, it provides some clues for the diagnosis of pleural effusion. Aim: In this study, we aimed to evaluate the role of ultrasonographic images and elastographic evaluations in combination with clinical and pleural fluid laboratory parameters in the differentiation of malignant and benign pleural effusion. Materials and method: In this prospective, single-center study, 95 patients with pleural effusion who were hospitalized in Gazi University Medical Faculty Hospital Chest Diseases Department and/or detected in the outpatient clinic between August 2020 and February 2021 were included. Twenty-six patients without pleural effusion were included as a control group. Pleural fluid echogenicity, pleural thickness, and USG fluid findings (Jellyfish sign, M-mode-sinusoid sign, color flow Doppler) were evaluated with TUS. After evaluation with B mode, color intensity was evaluated with elastography mode and strain ratio was calculated. Statistical analysis was performed using IBM SPSS version 26. Results: A total of 95 patients, 63 (66,3%) male and 32 (33,7%) female, were included in the study. Exudate was detected in 59 (62.1%) patients, and transuda was detected in 36 (37.9%) patients. There were 12 patients with malignant pleural fluid and 83 patients with benign pleural fluid. Eleven (91.7%) of malignant pleural fluids and 34 (41.0%) of benign pleural fluids were observed in anechoic echogenicity, and the difference was found to be statistically significant in favor of malignancy. Anechoic fluid was present in 33 (91,7%) of transudative fluids and 12 (20,3%) of exudative fluids, and 84 the presence of anechoic fluid was significantly higher in the transudative group compared to the exudative group (p0,05). However, the strain ratio was higher in patients with pleural fluid compared to the control group.