Etkileşimli kitap okumanın okul öncesi dönem çocuklarında dinlediğini anlama ve dikkat becerisine etkisi
The effect of reading interactive books on listening comprehension and attention skills in preschool children
  1. Tez No: 1021429
  2. Yazar: SELDA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, etkileşimli kitap okuma uygulamalarının okul öncesi dönem çocuklarının dinlediğini anlama ve dikkat becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, deney ve kontrol gruplu ön test–son test–izleme testli yarı deneysel desen doğrultusunda yürütülmüştür. Çalışma grubunu okul öncesi eğitim kurumuna devam eden toplam 33 çocuk oluşturmuş; bu çocukların 16'sı deney, 17'si kontrol grubunda yer almıştır. Araştırma sürecinde deney grubuna etkileşimli kitap okuma uygulamaları gerçekleştirilirken, kontrol grubunda mevcut eğitim süreci sürdürülmüştür. Veriler, dinlediğini anlama ve dikkat becerilerini ölçmeye yönelik araçlar aracılığıyla ön test, son test ve izleme testi aşamalarında toplanmış ve normal dağılım varsayımının sağlanmaması nedeniyle non-parametrik istatistiksel teknikler kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, deney ve kontrol gruplarının uygulama öncesinde benzer özellikler gösterdiğini ortaya koyarken, uygulama sonrasında deney grubunda hem dinlediğini anlama hem de dikkat becerileri açısından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artışlar meydana geldiğini göstermiştir. Buna karşın kontrol grubunda söz konusu değişkenler bakımından anlamlı bir farklılaşma saptanmamıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda da son test puanları açısından deney grubu lehine anlamlı farklar belirlenmiştir. İzleme testi bulguları ise deney grubunda elde edilen gelişimin zaman içerisinde korunduğunu ve kazanımların süreklilik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, etkileşimli kitap okuma uygulamalarının okul öncesi dönem çocuklarının dinlediğini anlama ve dikkat becerilerini geliştirmede etkili olduğu ve bu etkinin belirli bir süre devam ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of interactive book reading practices on preschool children's listening comprehension and attention skills. The research was conducted using a quasi-experimental design with pre-test, post-test, and follow-up test control groups. The study group consisted of a total of 33 children attending a preschool institution, with 16 children in the experimental group and 17 in the control group. During the research process, interactive book reading practices were implemented in the experimental group, while the control group continued with the existing educational program. Data were collected through instruments designed to measure listening comprehension and attention skills at the pre-test, post-test, and follow-up stages, and were analyzed using non-parametric statistical techniques due to the violation of normality assumptions. The findings revealed that the experimental and control groups exhibited similar characteristics prior to the intervention. However, following the implementation, statistically significant improvements were observed in both listening comprehension and attention skills in the experimental group. In contrast, no significant differences were found in the control group for these variables. Additionally, post-test comparisons indicated significant differences in favor of the experimental group. The follow-up test results demonstrated that the improvements observed in the experimental group were maintained over time, indicating the sustainability of the gains. In conclusion, interactive book reading practices were found to be effective in improving preschool children's listening comprehension and attention skills, and these effects persisted over a certain period.