Etkileşimli kitap okuma seminerlerine katılan annelerin çocuklarının gelişimlerine ve etkileşimli kitap okumaya yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the opinions of mothers participating in interactive book reading seminars on their children's development and interactive book reading
- Tez No: 897551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, etkileşimli kitap okuma seminerlerine katılan annelerin çocuklarının gelişimlerine ve etkileşimli kitap okumaya yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada nitel desen kullanılmıştır. Araştırma grubunu, gönüllülük esasına dayalı olarak Sincan Bebek Kütüphanesi'nde yapılan etkileşimli kitap okuma seminerine katılan 20 anne oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, yarı yapılandırılmış görüşme formu, demografik bilgi formu ve kitap inceleme formu kullanılıştır. Süreç öncesinde annelere yarı yapılandırılmış bilgi formu uygulanmıştır. Süreçte ise annelere beş oturumdan oluşan bir seminer verilmiştir. Seminerin birinci oturumunda, çocukların okul öncesi dönem ihtiyaçlarını, gelişim özelliklerini ve gelişimlerini desteklemek için neler yapılabileceğine dair örnekler sunulmuştur. İkinci oturumda, resimli öykü kitaplarının çocuklar için önemi ve çocukların gelişimlerine katkıları üzerinde durulmuştur. Üçüncü oturumda, nitelikli çocuk kitaplarında bulunması gereken özellikler anlatılmıştır. Dördüncü oturumda, etkileşimli kitap okumanın ne olduğu, geleneksel okuma ile farkları ve etkileşimli kitap okuma teknikleri uygulamalı olarak anlatılmış ve iki örnek paylaşılmıştır. Beşinci ve son oturumda ise, bir önceki oturumda gönüllü olarak belirlenen iki anneden etkileşimli kitap okuma örnekleri sunmaları istenmiştir. Seminerden sonra anneler, Sincan Bebek Kütüphanesi'nden üç adet resimli öykü kitabı alarak sekiz haftalık etkileşimli okuma sürecine başlamıştır. Anneler çocuklarına her hafta üç adet resimli öykü kitabı okuyarak 8 hafta boyunca toplam 24 adet resimli öykü kitabı okumuşlardır. Anneler, okudukları her kitap için kitap inceleme formu doldurmuştur. Süreç sonunda, annelere tekrar yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar incelendiğinde, ikinci görüşmenin sonuçlarının etkileşimli kitap okuma sürecinin çocukların gelişimlerine ve annelerin etkileşimli kitap okuma becerilerine katkıda bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the opinions of mothers who participated in interactive book reading seminars about their children's development and interactive book reading. Qualitative design was used in the study. The research group consisted of 20 mothers who participated in the interactive book reading seminar held in Sincan Bebek Library on a voluntary basis. Semi-structured interview form, demographic information form and book review form were used as data collection tools. A semi-structured information form was applied to the mothers before the process. During the process, mothers were given a seminar consisting of five sessions. In the first session of the seminar, the needs of children in the preschool period, their developmental characteristics and examples of what can be done to support their development were presented. In the second session, the importance of picture story books for children and their contribution to children's development were emphasized. In the third session, the characteristics of quality children's books were explained. In the fourth session, what interactive book reading is, its differences from traditional reading and interactive book reading techniques were explained practically and two examples were shared. In the fifth and final session, two mothers who volunteered in the previous session were asked to present examples of interactive book reading. After the seminar, three illustrated storybooks from the Sincan Baby Library were distributed to the mothers and an eight-week interactive reading process was initiated. The mothers read three picture storybooks to their children every week and read a total of 24 picture storybooks in 8 weeks. Mothers filled out a book evaluation form for each book they read. At the end of the process, the semi-structured interview form was reapplied to the mothers. When the results obtained from the study were analyzed, it was seen that the results of the second interview showed that the interactive book reading process contributed to children's development and mothers' interactive book reading skills.