Sağlıklı yetişkinlerde gürültüde konuşmayı anlama becerisinin elektronörofizyolojik temellerinin EEG yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the electroneurophysiological foundations of speech-in-noise perception in healthy adults using EEG
  1. Tez No: 1021433
  2. Yazar: MELİKE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVHİBE SARICAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilim Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
Özet
Gürültülü ortamlarda konuşmayı anlamak bireyin işitsel ve bilişsel kaynaklarının eş zamanlı aktivasyonu ile gerçekleşen karmaşık bir süreçtir. Bu çalışmanın amacı Türkçe konuşma algısında, artan arka plan gürültüsüne karşı beyinde oluşan nöral dinamikleri Elektroensefalografi (EEG) yöntemi kullanılarak teta (4-7 Hz.) bandı güç değişimleri üzerinden incelemektir. Çalışmaya 18-35 yaş arası (n=33) sağlıklı genç yetişkin dahil edildi. Katılımcılara 4 farklı sinyal-gürültü oranında (Gürültüsüz, +5 dB SNR, 0 dB SNR, -5 dB SNR) Türkçe HINT cümleleri sunuldu. Bu esnada katılımcıların 32 kanallı EEG kaydı alındı. Çalışmamızda dinleme koşulları zorlaştıkça, bireylerin doğru sayısının belirgin şekilde azaldığı (p<.001*); frontal ve santral beyin bölgelerinde teta aktivasyonun arttığı görüldü. Bu güç artışının ılımlı ve orta zorluktaki dinleme koşullarında özellikle sol frontal ve sol santral bölgelerde lokalize olduğu tespit edilmiştir. En zorlu koşulda (-5 dB SNR) ise sol ve sağ hemisferin başa baş bir teta aktivasyonu gösterdiği görülmüştür. Öte yandan temporal ve parietal bölgelerde anlamlı bir teta aktivasyonu görülmedi. Sonuçlar, zorlu dinleme koşullarında konuşma algısının pasif bir duyusal işlemlemeden ziyade; çalışma belleği ve yukarıdan-aşağıya (top-down) telafi süreçlerinin devreye girdiği aktif bir işlemleme süreci olduğunu kanıtlamaktadır. Gördüğümüz fronto-santral teta güç artışı, beynin sinyali gürültüden ayırmak ve sinyalde meydana gelen eksikleri tamamlamak için sergilediği bilişsel yükün elektrofizyolojik göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Understanding speech in noisy environments is a complex process that requires the simultaneous activation of an individual's auditory and cognitive resources. The aim of this study is to investigate the neural dynamics in response to increasing background noise during Turkish speech perception, using Electroencephalography (EEG) via theta (4-7 Hz.) band power changes. The study included 33 healthy young adults aged 18-35 years. Participants were presented with Turkish HINT (Hearing in Noise Test) sentences at four different signal-to-noise ratios (Quiet, +5 dB SNR, 0 dB SNR, -5 dB SNR) while 32-cchannel EEG recordings were simultaneously acquired. Our results showed that as listening conditions became more challenging, the number of correct responses significantly decreased (p< .001), whereas theta activation in the frontal and central brain regions increased. This power increase was found to be localized primarily in the left frontal and central regions under mild and moderately difficult listening conditions. In the most challenging condition (-5 dB SNR), however, the left and right hemispheres exhibited comparable theta activation. On the other hand, no significant theta activation was observed in the temporal and parietal regions. These results demonstrate that speech perception under adverse listening conditions is not merely a passive sensory processing, but rather an active processing mechanism wherein working memory and top-down compensatory processes are engaged. The observed fronto central theta power increase serves as an electrophysiological indicator of the cognitive load exerted by the brain to segregate the signal from noise and restore the missing information in the degraded signal.