Effects of peer observation as aprofessional development tool among English teachers in a higher education institution: A case study
Yüksek öğretimde çalışmakta olan İngilizce öğretmenlerinde bir mesleki gelişim aracı olarak akran gözlemi
- Tez No: 1021452
- Danışmanlar: DR. BAHAR GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yetişkinlere yönelik İngilizce eğitimi veren bir dil okulunda görev yapan İngilizce öğretmenleri arasında akran gözlemini (PO) bir mesleki gelişim aracı olarak incelemektedir. Araştırma, yapılandırılmış akran gözleminin yansıtıcı uygulama (RP) ile birlikte öğretmenlerin öğretimsel farkındalıklarını ve uygulamalarını nasıl etkilediğini incelemek amacıyla nitel, keşfedici bir araştırma deseni benimsemektedir. Katılımcılar, altı modülden oluşan haftalık kısa eğitim oturumlarına katılmıştır: yönerge verme, zaman yönetimi, öğretmen konuşma süresini azaltma, doğruluk ve akıcılık dengesini kurma ve hata düzeltme. Her oturumun ardından gönüllü öğretmenler, yönlendirilmiş görev formlarını kullanarak akran gözlemleri yapmış ve yansıtıcı tartışmalara katılmıştır. Veriler; gözlem notları, öğretmenlerle yapılan yarı-yapılandırılmış mülakatlar ve odak-grup öğrencileriyle gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış mülakat yoluyla toplanmıştır. Çalışma, öğretmenlerin gözlem verilerini nasıl yorumladıklarına ve öğretimlerini geliştirmek için yansıtmayı nasıl kullandıklarına odaklanmıştır. Gözlem ile yansıtmayı yapılandırılmış bir döngü içinde ilişkilendirerek, bu araştırma akran gözleminin salt bir prosedür olmanın ötesine geçerek anlamlı bir mesleki öğrenme aracı olarak nasıl işlev görebileceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın bulguları, yapılandırılmış yansıtıcı uygulamalarla desteklenen akran gözleminin, öğretmenlerde mesleki farkındalık ve pedagojik değişim oluşturabilen etkili bir mesleki gelişim aracı olduğunu ortaya koymuştur. Bu değişim, sınıf içi etkileşimin artması, öğretimin daha iletişimsel ve öğrenci merkezli bir yapıya dönüşmesi ve öğrencilerin öğrenme sürecine daha aktif katılım göstermesi ile kendini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates peer observation (PO) as a professional development tool among English language instructors in an adult language school. The study adopts a qualitative, exploratory design to examine how structured peer observation, combined with reflective practice (RP), influences teachers' instructional awareness and practices. Participant teachers received short weekly training sessions across six modules: giving instructions, time management, reducing teacher talking time, balancing accuracy and fluency, and error correction. Following each session, volunteer instructors conducted peer observations using guided task sheets and participated in reflective discussions. Data were collected through observation notes and semi-structured interviews with participant instructors and semi-structured interviews with a focus group of students. The study focuses on how teachers interpret observational data and engage in reflection to inform their teaching. By linking observation with reflection in a structured cycle, the study aims to demonstrate how peer observation can move beyond a procedural activity and function as a meaningful tool for professional learning. The findings suggest that peer observation, when combined with structured reflective practice, can function as a meaningful professional development tool that promotes teacher reflection and pedagogical change. These changes were reflected in increased classroom interaction, more communicative teaching practices, and more active student involvement in the learning process.