Perakende sektöründe mağaza içi fijital müşteri deneyiminin marka tutumu üzerindeki rolü
The role of in-store phygital customer experience in the retail sector on brand attitude
  1. Tez No: 1021457
  2. Yazar: HURİYE NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA DENEÇLİ ARIBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
Özet
Teknolojik araçların gün geçtikçe gelişmesi ve yaygınlaşması, markaların tüketicilere farklı uygulamalarla deneyim imkânı sağlamalarına olanak tanımaktadır. Markaların bu tür tüketici deneyimi odaklı uygulamaları tüketicilerin markaya yönelik tutumlarını etkileyebilmektedir. Fijital müşteri deneyimi de tüketici deneyimini konu alan pazarlama yaklaşımlarından biri olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmada, perakende sektöründe mağaza içi fijital müşteri deneyiminin marka tutumu üzerinde rolü olup olmadığı incelenmektedir. Nitel araştırma yöntemlerinden odak grup görüşme yöntemiyle yürütülen araştırmada tüketicilerin perakende marketlerdeki kendi kendine ödeme sistemleri kullanan markalara yönelik tutumları mağaza içi fijital müşteri deneyimi bağlamında ele alınmıştır. Araştırmada, fijital müşteri deneyiminin işlevsellik, kolaylık, keyif/zevk, tasarım, kişiselleştirme ve sosyallik boyutlarının marka tutumu ile ilişkisi incelenmiş olup, araştırmanın sonucunda perakende sektöründe mağaza içi fijital müşteri deneyimi ve marka tutumu arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing development and widespread use of technological tools allows brands to provide consumers with diverse experiences through various applications. These consumer experience-focused applications can influence consumers' attitudes towards the brand. Phygital customer experience is considered one of the marketing approaches that address consumer experience. In this context, this study examines whether in-store phygital customer experience plays a role in brand attitude in the retail sector. Using focus group interviews, a qualitative research method, the study examines consumers' attitudes towards brands using self-checkout systems in retail markets within the context of in-store phygital customer experience. The study investigates the relationship between functionality, convenience, enjoyment/pleasure, design, personalization, and sociability dimensions of phygital customer experience and brand attitude. The results indicate a significant relationship between in-store phygital customer experience and brand attitude in the retail sector.