Kullanımlar ve doyumlar kurumuna göre bireylerin çeviriçi eğitim hizmetlerini kullanma motivasyonu ve algıladıkları hizmet kalitesinin marka tercihine etkisi
The motivation of individuals to use online educational services and the effect of their perceived service quality on brand preference according to uses and gratitude theory
- Tez No: 1021474
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KIRDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı çevrim içi eğitim hizmet kalitesinin marka tercihine etkisinin belirlenmesidir. Araştırmada çevrim içi eğitim alan bireylerin ve eğitimcilerin görüşleri kullanımlar ve doyumlar kuramı, hizmet kalitesi, marka tercihi ve uygun olarak incelenmiştir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel analizlerinde örneklem kümesini 422 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel analizlerinde ise çalışma grubunu olarak belirlenen 14 çevrim içi öğrenci ve 10 çevrim içi eğitimci oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verileri için kişisel bilgi formu, hizmet kalitesi algısı ve marka tercihi algısı kullanılmıştır. Nitel araştırma verileri için araştırmacının hazırladığı soru formu uygulanmıştır. Araştırmada Araştırma hipotezlerinin analiz edilmesi için korelasyon, regresyon testleri ve farklılık testleri uygulanmıştır. Nitel analizde ise verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre çevrim içi eğitim hizmetlerinin algılanan kalitesinin marka tercihi ile ilişkisinin ve etkisinin olduğu belirlenmiştir. Çevrim içi eğitim hizmeti alan katılımcıların yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, gelir durumu, çalışma durumu ve son bir yılda alınan çevrim içi eğitim sayısı değişkenlerine eğitim hizmet kalitesi algılarında anlamlı bir farklılıklar belirlenmiştir. Çevrim içi eğitim hizmeti alan katılımcıların cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, gelir durumu ve çalışma durumu değişkenlerine göre çevrim içi eğitim kurumu marka tercihlerinde anlamlı bir farklılıklar belirlenmiştir. Araştırmanın nitel analiz bulgularına göre; çevrim içi eğitimlere olan ilgilin Covid-19 pandemisi sonrasında arttığı, Öğrencilerin çevrim içi eğitim hizmetlerini kullanma motivasyonlarının mesleki ve kişisel gelişim, bilgi edinme, kolaylık, esneklik, eğlence ve sosyal kaçış motivasyonlarının olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çevrim içi eğitimlere güven, eğitimlerin öğrencilerin gelişimlerine etkisi, çevrim içi eğitim hizmetlerini kalitesi, Kullanımlar ve doyumlar kuramına uygun olarak bireylerin çevrim içi eğitime yönelik motivasyonları ile hizmet kalitesi ve markalaşma arasındaki ilişkilere yönelik bulgulara da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of perceived online education service quality on brand preference. The study examines the views of individuals receiving online education and online instructors within the theoretical framework of Uses and Gratifications Theory, service quality, and brand preference. A mixed-methods design, integrating both quantitative and qualitative research approaches, was employed. In the quantitative phase, the sample consisted of 422 participants who had received online education services. In the qualitative phase, the study group comprised 14 online students and 10 online instructors selected through purposive sampling. For the quantitative data, a personal information form, the Perceived Service Quality Scale, and the Brand Preference Scale were utilized. Qualitative data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher. In the quantitative analysis, correlation, regression, and difference tests were conducted to test the research hypotheses. In the qualitative analysis, descriptive and content analysis methods were applied to interpret the data. The findings indicate that perceived online education service quality is significantly related to and has a predictive effect on brand preference. Significant differences were identified in participants' perceptions of online education service quality according to age, gender, educational level, income level, employment status, and the number of online courses taken in the last year. Moreover, significant differences were found in brand preference for online education institutions based on gender, marital status, educational level, income level, and employment status. Qualitative findings reveal that interest in online education increased following the COVID-19 pandemic. Students' motivations for engaging in online education services include professional and personal development, information seeking, convenience, flexibility, entertainment, and social escape. Additionally, findings highlight the roles of trust in online education, the perceived impact of education on student development, and perceived service quality. In line with Uses and Gratifications Theory, the study also identifies relationships between individuals' motivations for online education, perceived service quality, and brand preference.