İşletmelerde değişim ve ambalaj sanayinde bir uygulama
- Tez No: 102148
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Değişim yaşantımızın her alanında karşılaştığımız bir olgu durumundadır. Hemen her gün hayatımızda bir şeyler değişmektedir. Kullandığımız şampuandan fikirlerimize kadar her türlü konu değişimden nasibi almaktadır. İşletmeler de değişim rüzgarından fazlasıyla etkilenirler. Devamlılıklarını sağlamak, rakipleri ile mücadele etmek, müşterilerinin değişen taleplerini karşılayabilmek...vb. nedenlerle değişim işletmeler için vazgeçilmez bir kavramdır. Değişime ayak uydurabilmek için şirket yapısında, sisteminde, kültüründe, organizasyonunda bir takım düzenlemeler, değişiklikler yapmak gerekir. Bu denli geniş bir çabayı gerektiren değişim prosesinin planlanması ve kontrolü için bir çok teknik ortaya çıkmıştır. Değişim mühendisliği bu yaklaşımların en popüler olanlarındandır. Değişim mühendisliği ile işletme süreçleri yeniden tasarlanır ve bu yeni süreçler uygulamaya konur. Ambalaj sektörü değişimlerden en çok etkilenen sektörlerin başında gelmektedir. Siparişe dayalı üretimin gereklerinden biri de güne ayak uydurabilmektir. Müşterinin ve tüketicinin istekleri günden güne büyük değişiklikler içermektedir. Yaşanan kıyasıya rekabette ayakta durabilmek, teknolojik gelişmelerden yararlanmak, maliyetleri düşürebilmek, sarsılmayan bir sistem kurup onu oturtabilmek için değişebilmek, esnek olabilmek artık büyük bir gereksinim haline gelmiştir. Değişen koşullara uyum sağlayamayanlar ise birer birer silinip gitmeye mahkumdur. Bu çalışmada değişimin öneminden, değişim için gerekli koşullardan, değişimin ortaya çıkarmış olduğu yeni bir işletme yöntemi olan değişim mühendisliğinden ve değişimin etkilerini en hızlı yaşayan sektörlerden ambalaj sektörünün önemli kurumlarından biri olan İSPAK A.Ş.' de 1992'den beri yaşanan değişikliklerden ve sonuçlarından bahsedilmiş, bu değişikliklerin etkileri ve sonuçları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Changing process is a concept that we can come across in every field of our lives. Almost everday something is changing, from the shampoo we use to our ideas. Firms also change. In order to be continious, competetive and satisfy the customer's needs, changing process is a must for the firms. To keep up with the change; firms have to change organization, structure, system and the culture of themselves. It has existed a lot of technics planning and controlling of changing process which needs so much effort. Reengineering is one of the most popular in these technics. By using the technics of reengineering all the processes are planned and controlled. The packaging industry is the most impacted industry from the change. Order based productions have to be conformed of present and customer's needs change everday. The requirements of the consumers and the customers consist of big variations. It is become a real necessity to be changeable because of staying alive in spite of competitors, having tecnologic progresses, reducing the costs, organizing a proper system. The ones which are unable to adjustment have to be disappear. In this thesis, it has been mentioned that importance and importance of the change, and also reengineering which is a very new style of management. However, it has been searched the beginning and the results of the changes that has been applied since 1992 in İSPAK AS one of the important company of the packaging industry.