İbranice Kur'an tercümeleri ve Yahudilik-İslam polemiğine ilişkin bazı konuların analizi
Hebrew translations of the Qur'ān and an analysis of certain issues related to Judaism–Islam polemics
- Tez No: 1021483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Kur'ân-ı Kerîm'in İbraniceye yapılan çevirileri tarihsel süreç içerisinde ele alınarak mütercimlerin yaklaşımları, çeviri yöntemleri ve metne yansıyan yorum farklılıkları incelenmiştir. Araştırmada, geçmişten günümüze kadar hazırlanmış on bir İbranice Kur'an çevirisi değerlendirilmiştir. Bu çevirilerin altısı Yahudi, beşi ise Müslüman mütercimler tarafından kaleme alınmıştır. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İbranice Kur'an çevirileri tanıtılmış, bu çevirilerin ortaya çıkış şartları, mütercimlerin ilmî ve fikrî arka planları ile benimsedikleri metodolojik tercihler incelenmiştir. İkinci bölümde ise Yahudi-İslâm polemiğiyle ilişkili konuların yer aldığı âyetlerin, Yahudi ve Müslüman mütercimler tarafından yapılan çevirileri mukayeseli olarak analiz edilmiştir. Bu çerçevede tarihî kıssalar, vahiy ve nübüvvet anlayışı, Kur'an ile Yahudi kutsal metinleri arasındaki kavramsal benzerlikler ve çeşitli teolojik meseleler ele alınmıştır. İnceleme sonucunda, Yahudi mütercimlerin ilgili âyetleri zaman zaman kendi dinî ve kültürel arka planlarının etkisiyle yorumladıkları, bazı durumlarda ise metne zorlama yorumlar yükledikleri görülmüştür. Buna karşılık Müslüman mütercimlerin genel olarak Kur'an metnine ve klasik İslâmî yorum geleneğine bağlı kalma eğiliminde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines Hebrew translations of the Qur'ān within their historical development, focusing on the translators' approaches, translation methods, and interpretive differences reflected in the translated texts. The research evaluates eleven Hebrew translations of the Qur'ān produced from the past to the present. Six of these translations were prepared by Jewish translators, while five were authored by Muslim translators. The study consists of two main chapters. The first chapter introduces the Hebrew translations of the Qur'ān and examines the circumstances surrounding their production, the scholarly and intellectual backgrounds of their translators, and the methodological preferences they adopted. The second chapter comparatively analyzes the translations of Qur'ānic verses related to issues of Jewish–Islamic polemics as rendered by Jewish and Muslim translators. In this context, historical narratives, concepts of revelation and prophethood, conceptual similarities between the Qur'ān and Jewish sacred texts, and various theological issues are discussed. The analysis reveals that Jewish translators at times interpreted the relevant verses through the lens of their own religious and cultural backgrounds and, in some cases, offered interpretations that diverged from the apparent meaning of the Qur'ānic text. In contrast, Muslim translators generally tended to remain more closely aligned with the Qur'ānic text and the classical Islamic exegetical tradition. These findings demonstrate the significant role played by translators' religious and intellectual backgrounds in shaping Hebrew translations of the Qur'ān.