Türk hukukunda cinsiyet değiştirme
Gender reassignment in Turkish law
- Tez No: 1021496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Cinsiyet değiştirme olgusu cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramları bağlamında, tıbbi ve hukuki boyutlarıyla ele alınmaktadır. İlk bölümde biyolojik cinsiyet, toplumsal cinsiyet, cinsel kimlik ve yönelim gibi temel kavramlar açıklanmış; ayrıca interseksüalite ve transgender kimlikler incelenmiştir. Devamında, cinsiyet değiştirme sürecinin tarihsel gelişimi ele alınmış, ameliyat öncesi ve sonrası aşamalar ile cerrahi yöntemler detaylı şekilde değerlendirilmiştir. Çalışmada özellikle Türk hukukunda cinsiyet değiştirmenin tarihsel süreçleri incelenerek, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 40. maddesi kapsamında öngörülen şartlar ve yargı süreci analiz edilmiştir. Son bölümde ise cinsiyet değiştirmenin bireyler, aile ilişkileri, miras hukuku, çalışma hayatı, sosyal güvenlik, spor hukuku, infaz rejimi ve askerlik hukuku açısından ortaya çıkardığı hukuki sonuçlar kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of gender reassignment is examined within the context of the concepts of biological sex and gender, addressing its medical and legal dimensions. The first section explains fundamental concepts such as biological sex, gender, sexual identity, and sexual orientation, while also examining intersexuality and transgender identities. It then discusses the historical development of the gender reassignment process and provides a detailed evaluation of the pre- and post-operative stages and surgical methods. The study specifically examines the historical development of gender reassignment in Turkish law and analyses the conditions and judicial procedure prescribed under Article 40 of the Turkish Civil Code No. 4721. The final section comprehensively evaluates the legal consequences of gender reassignment in relation to individuals, family relationships, inheritance law, working life, social security, sports law, the execution of criminal sentences, and military law.