İnflamatuar barsak hastalığı olanlarda kuru göz görülme sıklığı vekuru göz varlığının tedavi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of dry eye in patients with inflammatory bowel di̇sease and the effect of dry eye on treatment
  1. Tez No: 1021527
  2. Yazar: MUSTAFA DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DERTLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, inflamatuar barsak hastalığı (İBH) tanılı hastalarda kuru göz sendromu görülme sıklığını saptamayı, kuru gözün hastalık aktivitesi ve tedavi değişikliği üzerine etkisini değerlendirmeyi ve kuru göz için prediktif faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji İBH Polikliniği'nde 2019–2026 yılları arasında takip edilen 501 hasta (201 Crohn hastalığı, 300 ülseratif kolit) retrospektif olarak incelenmiştir. Kaplan-Meier sağkalım analizi, log-rank testi ve ROC eğrisi yöntemi uygulanmıştır. Bulgular: Kuru göz sendromu CH grubunda %11,8 (n=24), ÜK grubunda %13,6 (n=40) oranında saptanmıştır. EİB'ler CH grubunda anlamlı biçimde daha yüksek bulunmuş (p=0,022); aksiyel tutulum CH'de belirgin biçimde öne çıkmıştır (p<0,001). ROC analizinde mevcut yaş CH grubunda AUC=0,779 ile en güçlü kuru göz prediktörü olarak saptanmıştır. Sonuç: Kuru göz sendromu İBH hastalarında önemli bir komorbidite oluşturmaktadır. CH grubunda ileri yaş, kuru göz için klinik anlamlılık eşiğini aşan bağımsız bir prediktör olarak belirlenmiştir. Bulgular, İBH polikliniği takibine standart bir oftalmolojik tarama protokolünün entegre edilmesi gerektiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the prevalence of dry eye syndrome in patients with inflammatory bowel disease (IBH), evaluate its effect on treatment changes, and identify predictive factors. Method: A total of 501 patients (201 Crohn, 300 UlcerativeColitis) followed between 2019–2026 were retrospectively analyzed. Kaplan-Meier, log-rank test, and ROC curve analyses were performed. Results: Dry eye syndrome was detected in 11.8% (CH) and 13.6% (UK). EIMs were significantly more frequent in CH (p=0.022); axial involvement predominated in CH (p<0.001). Current age was the strongest predictor of dry eye in CH (AUC=0.779). Conclusion: Dry eye syndrome is a significant comorbidity in IBD. Advanced age independently predicts dry eye in CH. Systematic ophthalmological screening should be integrated into IBD follow-up.