İleri kalite yönetimi tekniklerinden deney tasarımı ve Kocaeli sanayisinde bilinme ve kullanılma düzeyi üzerine bir araştırma
- Tez No: 102154
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
?4 * *>? IV "l. N*sd-*l OZET Son yıllarda teknolojide yaşanan gelişmelerle, iletişimin hızlanmasıyla her türlü bilgi alışverişinde uzaklıklar artık engel olmaktan çıkmıştır. Giderek büyüyen bir dünya pazarı kavramı oluşmuştur. Böylesine büyük bir pazarda rekabet koşullan daha da ağırlaşmıştır. Ayrıca, teknolojik gelişmelere paralel olarak, müşterilerin de yaşam standartlarında ve beklentilerinde gelişmeler olmuştur. Bu durumda şirketler, bu büyük pazarda, ulusal ve uluslararası rakipleriyle kıyasıya rekabet etmek durumunda kalmışlardır. Bu rekabet ortamında başarılı olabilmek için, işletmelerin amacı müşterilerinin beklentilerini; düşük maliyete, tam zamanında karşılamak olmalıdır. Bunun için şirketler, sürekli olarak ürünlerini ve proseslerini, bir başka deyişle kalitelerini iyileştirmelidirler. Deney tasarımı bu amaçla kullanılan ileri kalite araçlarından biridir. İstatistiksel olarak tasarlanan deneyler ile, kaliteyi etkileyen proses faktörleri ve bu faktörlerin optimum performans sağlayacak düzeyleri belirlenir. Deney tasarımı ile, değişik çalışma koşullan için geliştirilmiş performans, güvenilirlik, düşük ürün maliyeti, daha kısa ürün tasarım ve geliştirme zamanı elde edilir. Bu çalışmada, işletmeler için kalitenin ve kalite iyileştirmenin önemi anlatıldıktan sonra, deney tasarımı tekniği incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde, Kocaeli bölgesindeki üretici işletmelerin bu konuya verdikleri önemi anlamak için, ileri kalite tekniklerinin bilinme ve uygulama düzeyinin ölçüldüğü araştırmaya yer verilmiştir. Bu anlamda, şirketlerde yürütülen kalite faaüyetlerinin düzeyi; verilen kalite eğitimleri arasında ileri kalite tekniklerinin oranı; bu tekniklerin kullanım oranı; ve bu tekniklerle elde edilen gelişmeler araştırılmıştır. Elde edilen bulgulardan, şirketlerin çoğunda geleneksel kalite kontrol anlayışının sürdüğü, şirketlerin ileri kalite teknikleri konusunda da eğitim aldıklan görülmüştür. Ancak, alınan eğitimlerden yeterince yararlanılmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, as technology has been developed, communication has become faster and easier. During any interchange between people, distance is no more an obstacle. The concept of world market, which is growing day by day, has emerged. In such a big market, the competition has become much more difficult. In addition, the living standards and thereby the expectations of the customers have increased, as technology has developed. Thus, the firms have to compete with their national and international competitors in this big market. In order to be successful in this competition, and to survive, the firms should improve their products and processes, in other words, they should improve their quality. Design of experiment, DOE, is one of the advanced quality tools used for this objective. By the help of, statistically designed experiments, the process factors affecting the quality and the levels of this factors that will optimize the performance are determined. By using DOE, improved performance for different operating conditions; reliability; low product cost; shorter product design and development time are obtained. In this dissertation, the the importance of quality and quality improvement for organizations is explained. Then, the technique of design of experiment is explained in detail. In the last part of the study, the findings of the research on the recognition and application level of DOE in Turkish manufacturing firms in Gebze-Izmit region have been presented. According to the findings, in most of the firms, still the traditional quality control is done. It is found that, employees are also being trained on advanced quality tools, but the tools, especially DOE is not being used frequently. It is also found that, the firms can not efficiently benefit from the training on advanced quality tools.