İşletmelerde örgütsel küçülme stratejisi (downsizing) ve Türkiye'de örgütsel küçülme uygulamaları
- Tez No: 102155
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA ERDİL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 242
Özet
S î3V,ff“-V A..>”' '- v, f< >,, i-,..-;~-... \\ \\ ÖZET \V! 7îf>./ Globalleşen dünyada 1990'lardan sonra özellikle ulusal ve uluslararası çevrede ticari ve endüstriyel rekabet artışı ile birlikte hızlı teknolojik değişim yaşanmaktadır. İşletmeler gelişen iç ve dış çevresel şartlara göre, kaynaklarını rasyonel olarak kullanmak için yeni stratejik alternatiflere yönelmişlerdir. Kullanılanların stratejik alternatiflerin başında örgütsel küçülme stratejisi gelmektedir. Örgütsel küçülme; Örgütsel küçülme; İşletmelerde kademe azaltma, faaliyet alanını daraltma ve bir takım faaliyetlerde taşeron kullanma biçiminde gerçekleşen işletmelerin işgücü miktarında, boyutunda, çalışma yöntemi 'je süreçlerinde bir değişikliği veya gelişmeyi içeren kapsamlı bir stratejidir Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde örgütsel küçülme stratejisinin tanımı,tarihi süreci benzer kavramlarla ilişkisi »örgütsel küçülme sürecinde etkili olan faktörler ve bu stratejiyi izleme nedenleri incelenmiştir, ikinci bölümde örgütsel küçülme stratejileri, metotları stratejinin uygulama aşamaları, işgörenler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde örgütsel küçülme stratöejisi uygulama sürecinde insan kaynaklan yönetimi incelenmiş olup,diğer örgütsel süreç ve kavramlarla bağlantısı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde örgütsel küçülmenin sonuçlarının genel değerlendirilmesi yapılmıştır. Son bölümde saha araştırması ile ilgili verilere yer verilmiştir. Bu tez çalışmasının saha araştırması, örgütsel küçülme uygulamaları hakkındaki teorik bilgiler doğrultusunda Türkiye'de faaliyette bulunan en büyük 250 özel sektör sanayi işletmesinde yapılmıştır. Saha araştırması sonucunda Örgütsel küçülme stratejisinin Türkiye 'deki uygulaması ile ilgili önemli bulgulara ulaşılmıştır. Şf
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our globalizing world, especially since 1990 a rapid technological change has been* undergoing in the national and international competitive arenas of business. Firms have been directed towards new strategic alternatives in order to make rational use of their limited resources under the pressure of internal and external circumstances. One of the primary strategic alternatives mostly preferred is the organizational downsizing strategy. Downsizing is a comprehensive strategy serving to the strategic goals of increasing profits, reducing costs, increasing productivity and competitive power, improving the process of decision making, and increasing the effectiveness of information channels by using the strategic means of delayering, outsourcing, reducing the members of employees and processes, restructuring and continuous improvement. This doctoral thesis is consisted of five chapters. In the first chapter, the description and historical development of downsizing and its comparison with similar concepts, factors affecting its processes and reasons of following such a strategy have been studied. In the second chapter, strategies of organizational downsizing, its application methods and phases and its effects on employees have been analyzed. In the third chapter, human resource management in the application of downsizing has been emphasized and its relations with other organizational processes and concepts have been investigated. In the fourth chapter, a general evaluation on the results of downsizing has been made. The last chapter is about the results of the questionnarie study on the downsizing applications in Turkey. This questionnary study based on the theoretical framework developed by the present literature in downsizing, has been conducted at the 250 top private industrial firms of Turkey. The results of this study offer important findings on the downsizing applications in Turkey.