Sıçanlarda monosodyum glutamat (MSG) kaynaklı hepatotoksisitede yabani iğde (Hippophae rhamnoides L.) ekstresinin iyileştirici etkisi
Therapeutic effects of sea buckthorn (Hippophae rhamnoides L.) extract against monosodium glutamate (MSG) induced hepatoxicity in rats
- Tez No: 1021605
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyokimya, Botanik, Biology, Biochemistry, Botany
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yabani iğde (Hippophae rhamnoides L.) (SBT) türünün meyve ekstresinin monosodyum glutamat (MSG) ile uyarılmış karaciğer toksisitesinde iyileştirici etkisi araştırıldı. Çalışmada toplam 32 adet erkek sıçan, dört gruba randomize ayrıldı. Kontrol grubu [K, %0.9 NaCl intragastrik (İ.G.) ve %1 karboksimetil selüloz (CMC), İ.G.], MSG grubu [MSG, 200 mg/kg/24h, İ.G.], SBT grubu [SBT, 200 mg/kg/48h, İ.G.] ve MSG+SBT grubu [MSG, 200 mg/kg/24h, İ.G. ve 1 saat sonra SBT, 200 mg/kg/48h, İ.G.] olarak 21 gün süresince uygulandı. 22.gün anestezi altında sıçanların karaciğer dokuları alındı. Dokularda biyokimyasal belirteçler [Malondialdehit (MDA), Glutatyon (GSH), İnterlökin-6 (İL-6), Nükleer faktör kappaB (NF-κB), 8-Hidroksi deoksiguanozin (8-OHdG)] ve histopatolojik analizler gerçekleştirildi. MSG'nin karaciğerde istatistiksel önemde inflamasyonu tetiklediği, oksidatif stres ve oksidatif DNA hasarı oluşturduğu; SBT uygulamasının ise istatiksel anlamlılıkta antioksidan kapasiteyi artırdığı, lipid peroksidasyonunu azalttığı, DNA hasarını sınırladığı, İL-6 ile NF-κB inflamatuvar belirteçlerini aritmetik olarak baskıladığı saptandı. Çalışmada MDA ve 8-OH-dG düzeylerinde gözlenen azalma, GSH düzeyinde gözlenen artma MSG uygulaması sonrasında oluşan karaciğer hasarının SBT uygulaması ile düzelebileceği sonucunu ortaya koydu (p<0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the ameliorative effects of sea buckthorn (Hippophae rhamnoides L.) (SBT) fruit extract on monosodium glutamate (MSG)-induced liver toxicity were investigated. A total of 32 male rats were divided into four groups (randomly). The Control group [K, 0.9% NaCl intragastric (I.G.)) and 1% carboxymethyl cellulose (CMC), I.G.], MSG group [MSG, 200 mg/kg/24h, I.G.], SBT group [SBT, 200 mg/kg/48h, I.G.], and MSG+SBT group [MSG, 200 mg/kg/24h, I.G.and 1 hour later SBT, 200 mg/kg/48h, I.G.] were administered for 21 days. On the 22nd day, liver tissues of the rats were collected under anesthesia. Biochemical markers [Malondialdehyde (MDA), Glutathione (GSH), Interleukin-6 (IL-6), Nuclear factor kappaB (NF-κB), 8-Hydroxydeoxyguanosine (8-OHdG)] and histopathological analyses were performed in the tissues. It was found that MSG triggered statistically significant inflammation in the liver, causing oxidative stress and oxidative DNA damage; while SBT application statistically significantly increased antioxidant capacity, reduced lipid peroxidation, limited DNA damage and arithmetically suppressed IL-6 and NF-κB inflammatory markers. The decrease observed in MDA and 8-OH-dG levels and the increase observed in GSH levels of the study suggested that liver damage caused by MSG application could be reversed with SBT application (p<0.05).