Küresizleşme sürecinde Türk Devletleri Teşkilatı ülkeleri arasında güvenlik iş birliği: 2010-2025
Security cooperation among the countries of the Organization of Turkic States in the process of deglobalization: 2010–2025
  1. Tez No: 1021618
  2. Yazar: REYYAN ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN, DOÇ. DR. ÖMER FARUK KOCATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, küresizleşme (deglobalization) sürecinde Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üye ve gözlemci devletleri arasında gelişen güvenlik iş birliklerini ampirik olarak incelemeyi ve bu iş birliklerinin söz konusu devletler arasındaki bir güvenlik mimarisine ne ölçüde zemin hazırladığını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Uluslararası sistemin mevcut durumunu kavramlaştırmak için küresizleşme ve“Dünya İnşası”çerçeveleri teorik zemin olarak kullanılmıştır. Araştırmada 2010-2025 dönemine ait savunma anlaşmaları, müşterek tatbikatlar ve silah transferleri olmak üzere üç veri katmanı betimsel istatistik ve Sosyal Ağ Analizi (SNA) ve içerik analizi yoluyla işlenmiştir. Bulgular; 2010-2025 döneminde imzalanan 37 ikili anlaşmanın ağırlıklı olarak 'Askerî İş Birliği & Eğitim' ekseninde yoğunlaştığını, 63 müşterek tatbikatın operasyonel derinleşmeye işaret ettiğini ve 52 silah transfer kaydının %48,1'inin 2021-2025 döneminde gerçekleştiğini ortaya koymaktadır. Ağ analizi, Türkiye'nin güvenlik iş birliği ağında yapısal bir kesim noktası (cutpoint) işlevi gördüğünü doğrulamıştır. Çalışma, TDT bünyesindeki güvenlik iş birliğinin bağlayıcı bir askerî ittifak olgunluğuna henüz erişmemiş olmakla birlikte olgunlaşmakta olan bir güvenlik mimarisi niteliği taşıdığı sonucuna ulaşmaktadır. Bu çalışma,“Dünya İnşası”çerçevesini güvenlik literatürüne tatbik etmekte ve TDT ekseninde ilerleyen dönem araştırmalarına ampirik bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to empirically examine the security cooperation developing among the member and observer states of the Organization of Turkic States (OTS) in the context of deglobalization, and to assess the extent to which this cooperation lays the groundwork for a security architecture among these states. The theoretical framework draws on deglobalization and“World-Building”(Dünya İnşası) to conceptualize the current structural condition of the international system. The study examines three distinct data layers, bilateral agreements, joint military exercises, and arms transfers, covering the 2010-2025 period, through descriptive statistics, Social Network Analysis (SNA), and content analysis. The findings reveal that 37 bilateral agreements concluded during this period were concentrated predominantly along the axes of 'Military Cooperation & Training'; 63 joint drills indicate a deepening of operational interoperability; and 48,1 percent of the 52 recorded arms transfers were concluded in the 2021-2025 period. Network analysis confirms that Türkiye functions as a structural cutpoint within the security cooperation network. The study concludes that, while security cooperation within the OTS has yet to attain the maturity of a binding military alliance framework, it does possess the characteristics of a maturing security architecture. This study applies the“World-Building”framework to the security studies literature and offers an empirical contribution to future research on the OTS.