Görev teknoloji uyumu bağlamında yenilikçi teknolojik ürünlerin performansı ve çaba beklentisinin tatmin üzerindeki etkisi
The performance of innovative technological products in the context of task-technology fit and the effect of effort expectancy on satisfacti̇on
- Tez No: 1021644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BULUT DÜLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Thermomix kullanıcıları örneğinde yenilikçi teknolojik ürünlerde kullanıcı tatminini şekillendiren değişkenleri ve bu değişkenler arasındaki yapısal ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın teorik altyapısı, Görev-Teknoloji Uyumu (GTU) ve Genişletilmiş Birleşik Teknoloji Kabul ve Kullanım Teorisi (UTAUT-2) modellerinin entegrasyonuna dayanmaktadır. Bu kapsamda, yenilikçi ürünlerin sunduğu kullanıcı performansı ve çaba beklentisinin tatmin üzerindeki etkisi, kuramsal bir model çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırmanın verileri, 392 Thermomix kullanıcısından çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen veriler, AMOS yazılımı kullanılarak Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) analiziyle test edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, kullanıcı tatmininin merkezinde algılanan görev-teknoloji uyumunun yer aldığını ortaya koymaktadır. Analiz sonuçlarına göre kullanım kolaylığı ve hedonik performans, kullanıcı tatmini üzerinde güçlü ve pozitif bir etki oluşturmaktadır. Buna karşın, faydacı performansın tatmin üzerinde doğrudan ve anlamlı bir etki yaratmadığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, yenilikçi teknolojik ürünlerde tatminin yalnızca rasyonel-işlevsel fayda ile sınırlı kalmadığını; ürünün ilgili görevle olan uyumunun, deneyimsel (hedonik) değerin ve kullanım sürecindeki zahmetsizliğin çok daha belirleyici olduğunu göstermektedir. Çalışma, elde edilen bu bütüncül veriler ışığında, yenilikçi ürün geliştiren firmalar için teknoloji odaklı pazarlama stratejileri ve gelecek akademik araştırmalar için stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the variables shaping user satisfaction in innovative technological products and the structural relationships between these variables, specifically within the context of Thermomix users. The theoretical framework of the research is based on the integration of the Task-Technology Fit (TTF) and the Extended Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT-2) models. In this scope, the effects of user performance and effort expectancy offered by innovative products on satisfaction were analyzed within a theoretical model. Data for the research were collected from 392 Thermomix users through an online survey method. The obtained data were tested using Structural Equation Modeling (SEM) analysis via AMOS software. Findings reveal that perceived task-technology fit lies at the core of user satisfaction. According to the analysis results, ease of use (effort expectancy) and hedonic performance exert a strong and positive influence on user satisfaction. Conversely, it was found that utilitarian performance does not have a direct and significant effect on satisfaction. These results indicate that satisfaction with innovative technological products is not limited to rational-functional benefits alone; rather, the alignment of the product with the relevant task, experiential (hedonic) value, and the effortless nature of the usage process are far more decisive. In light of these holistic findings, the study offers technology-oriented marketing strategies for firms developing innovative products and provides strategic recommendations for future academic research.