Multipl skleroz modeli C57bl/6 farede genç kan plazması uygulamasının mikrobiyota ve nöroinflamasyon üzerine terapötik potansiyeli
Therapeutic potential of young blood plasma application on microbiota and neuroinflammation in a C57bl/6 mouse model of multiple sclerosis
  1. Tez No: 1021645
  2. Yazar: SEVCAN KABAYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALLAHVERDİ, DOÇ. DR. TAHA CEYLANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Nöroloji, Biology, Microbiology, Neurology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, C57BL/6 farelerde oluşturulan deneysel otoimmün ensefalomiyelit (EAE) modelinde genç kan plazması uygulamasının nöroinflamasyon, bağırsak mikrobiyotası ve kısa zincirli yağ asitleri (KZYA) üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Deney grupları kontrol (Knt), kontrol+plazma (Knt+Pls), multipl skleroz modeli (MS) ve multipl skleroz+plazma (MS+Pls) olarak oluşturulmuştur. Klinik skorlamalar, davranış testleri, gen ekspresyon analizleri, histopatolojik incelemeler, shotgun metagenomik analizler ve KZYA ölçümleri gerçekleştirilmiştir. EAE indüksiyonu klinik skor artışı, motor ve bilişsel performansta bozulma, inflamatuvar yanıtın güçlenmesi ve miyelin bütünlüğünün azalması ile karakterize bir tablo oluşturmuştur. Genç plazma uygulaması klinik bulgularda ve davranışsal performansta kısmi iyileşme sağlamış, omurilik, beyincik, frontal korteks ve hipokampusta değerlendirilen inflamasyon, glial aktivasyon ve miyelin ile ilişkili genlerin ekspresyon düzeylerinde düzenleyici etkiler göstermiştir. Histolojik analizlerde genç plazma uygulanan gruplarda demiyelinizasyon ve doku hasarının daha sınırlı olduğu gözlenmiştir. Shotgun metagenomik analizler, genç plazmanın bağırsak mikrobiyota kompozisyonu ve mikrobiyal çeşitlilik üzerinde düzenleyici etkiler oluşturabileceğini göstermiştir. KZYA analizlerinde özellikle valerik ve kaproik asit düzeylerinde gözlenen değişimler, mikrobiyota kaynaklı metabolik süreçlerin nöroinflamasyon ile ilişkili olabileceğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak genç kan plazmasının EAE modelinde nöroprotektif, immünomodülatör ve bağırsak-beyin ekseni üzerinden terapötik potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of young blood plasma administration on neuroinflammation, gut microbiota, and short-chain fatty acids (SCFAs) were investigated in an experimental autoimmune encephalomyelitis (EAE) model established in C57BL/6 mice. Animals were assigned to Control, Control+Plasma, MS, and MS+Plasma groups. Clinical scoring, behavioral assessments, gene expression analyses, histopathological examinations, shotgun metagenomic profiling, and SCFA measurements were performed. EAE induction resulted in increased clinical severity, impaired motor and cognitive performance, enhanced inflammatory responses, and reduced myelin integrity. Young plasma administration partially improved clinical and behavioral outcomes and exerted regulatory effects on genes associated with inflammation, glial activation, and myelin integrity in the spinal cord, cerebellum, frontal cortex, and hippocampus. Histological analyses demonstrated reduced demyelination and tissue damage in plasma-treated animals. Shotgun metagenomic analyses indicated that young plasma may modulate gut microbial composition and diversity. Changes observed in SCFA profiles, particularly valeric and caproic acids, suggested a link between microbiota-derived metabolites and neuroinflammatory processes. Overall, the findings demonstrate that young blood plasma possesses neuroprotective and immunomodulatory properties and may contribute to the regulation of gut–brain axis interactions in the EAE model of multiple sclerosis.