IPSAS 42“Sosyal Fayda Standardının”sosyal refah ve sosyal güvenlik üzerindeki rolü: Türkiye kamu kurumları perspektifinden bir değerlendirme
The role of IPSAS 42“Social Benefit Standard”on social welfare and social security: An evaluation from the perspective of Turkish public institutions
  1. Tez No: 1021647
  2. Yazar: SEVAL BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EMRE GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Maliye, Sosyal Hizmet, Statistics, Finance, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, birey ve ailelerin finansal yetkinliğini ve finansal refahını artırmayı amaçlayan sosyal yardım harcamalarının muhasebeleştirilmesi konusunda rehberlik sağlayan IPSAS 42 standardı ile sosyal refah ve sosyal güvenlik arasındaki ilişkiyi tanıtmaktadır. IPSAS 42 standardı ile sosyal riskin etkisinin azaltılması amaçlanarak sosyal faydanın ve sosyal refahın etkin olması beklenilmektedir. Araştırma, IPSAS 42 Sosyal Fayda Standardı'nın tanıtımı ve sosyal refah ve sosyal güvenlik kavramları hakkında detaylı bilgilendirme yaparak; IPSAS 42 sosyal fayda standardına uygun Türkiye Devlet Muhasebe Standardının oluşturulmasının kamu kurumlarına sağlayacağı potansiyel etkilerine ilişkin derinlemesine bir bakış sunmaktadır. Araştırmada, Sosyal refahın oluşumunda IPSAS 42 Sosyal Fayda Standardı'nın uygulanabilir olmasının Türkiye Devlet Muhasebe Standardına olumlu katkısının olabileceği vurgulanmaktadır. Araştırma, Sosyal refahı artıran IPSAS 42'nin uygulanmasının getirdiği faydaların yanı sıra, karşılaşılabilecek zorluklar ve çözüm önerileri de sunmaktadır. Araştırma, sosyal refah veya sosyal güvenlik açısından IPSAS 42 ile sosyal faydaların muhasebeleştirilmesinin, kamu mali yönetimi ve hesap verebilirliği açısından önemli bir konu olduğunu belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This study introduces the relationship between social welfare and social security with the IPSAS 42 standard, which provides guidance on accounting for social assistance expenditures that aim to increase the financial competence and financial well-being of individuals and families. The IPSAS 42 standard aims to reduce the impact of social risk and is expected to be effective in social benefit and social welfare. By introducing the IPSAS 42 social benefit standard and providing detailed information about the concepts of social welfare and social security, the study provides an in-depth overview of the potential effects of the establishment of the Turkish Government Accounting Standard in accordance with the IPSAS 42 social benefit standard on public institutions. The study emphasizes that the applicability of the IPSAS 42 social benefit standard in the formation of social welfare is intended to contribute positively to the Turkish Government Accounting Standard. The study presents the benefits of applying IPSAS 42 in enhancing social welfare, as well as the challenges and solutions that may be encountered. The study states that accounting for social benefits with IPSAS 42 in terms of social welfare or social security is an important issue in terms of public financial management and accountability.