İklim adaleti teorisi açısından küresel ısınmaya dayalı iklim göçünün incelenmesi
An analysis of climate migration based on global warming from the perspective of climate justice theory
  1. Tez No: 1021657
  2. Yazar: SALİH HASİPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SATIR REYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada küresel ısınma, iklim adaleti ve iklim göçü arasındaki ilişki çok boyutlu bir perspektifle ele alınmıştır. Çalışmada öncelikle küresel ısınmanın nedenleri ve sonuçları incelenmiş, ardından iklim adaleti kavramının tarihsel gelişimi, temel ilkeleri ve uluslararası politika bağlamındaki yeri değerlendirilmiştir. İklim değişikliğinin çevresel, ekonomik ve toplumsal etkileri sonucunda ortaya çıkan iklim göçü olgusu; kırılgan gruplar, insan hakları ve uluslararası hukuk çerçevesinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between global warming, climate justice, and climate migration from a multidimensional perspective. Firstly, the causes and consequences of global warming are discussed, followed by an evaluation of the historical development, principles, and international policy dimensions of climate justice. The phenomenon of climate migration emerging from the environmental, economic, and social impacts of climate change is analyzed within the framework of vulnerable groups, human rights, and international law.