Sarıseki (Kastamonu-Taşköprü) bakır mineralizasyonu ve ilişkili metasedimanter kayaçların jeolojik özellikleri
Geological properties of Sariseki (Kastamonu-Taskopru) copper mineralization and related metasedimentary rocks
- Tez No: 548472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN YEŞİLOVA, DR. KURTULUŞ GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma; Kastamonu-Taşköprü-Sarıseki Cu mineralizasyonu ve ilişkili metasedimanter kayaçların jeolojik özelliklerinin araştırılmasını kapsamaktadır. Çalışma alanı, Orta Karadenizde Jura yaşlı Çangaldağ Metamorfik Kompleksi içerisinde yeralır. Çalışma alanında düşük yeşilşist fasiyesi metamorfizması geçirmiş fillit ve kloritşistler egemen litolojik birimleri oluşturur. Fillit ve şistler içinde limonitleşme, silisleşme, hematitleşme yaygın görülen alterasyonlardır. Oksidasyon zonlarındaki malahit, azurit gibi mineral oluşumları bakır mineralizasyonuna ait cevherleşme izleri olarak gözlenmektedir. Fillitler içinde masif pirit laminasyonlarının izlenmesi, pirit tanelerinin arasına yerleşmiş kalkopirit minerallerinin varlığı, masif sülfid mineralizasyonu bulguları olarak değerlendirilmiştir. Alterasyon alanı üzerinde gerçekleştirilen yarma ve toprak jeokimyası çalışmaları neticesinde elde edilmiş bulgular (cevherleşmenin yankayaç özellikleri, cevher ve yan kayaç ilişkisi, cevher özellikleri) Sarıseki bakır mineralizasyonunun, sedimanlar içine yerleşmiş bir masif sülfid cevherleşmesi olduğunu gösterir. Sarıseki bakır minerilizasyonu, bölgede daha önce keşfedilmiş olan, Hanönü, Cozoğlu ve Zeybek Cu yatakları gibi, Besshi-Tipi Masif Sülfid Cevherleşmelerine benzer özellikler sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
This work; Kastamonu-Taşköprü-Sarıseki Cu mineralization and related metasedimentary rocks cover the investigation of the geological features. The study area is located within the Jura-aged Çangaldağ Metamorphic Complex in the Middle Black Sea. Phyllite and chloritchists, which have undergone low greenschist facies metamorphism, constitute dominant lithological units in the study area. Limonitization, silicification and hematite are common alterations in phyllites and schists. Mineral formations such as malachite and azurite in the oxidation zones are observed as traces of mineralization of the mineralization. Observation of massive pyrite laminations in phyllites and the presence of chalcopyrite minerals between pyrite grains and massive sulfide mineralization were observed. Findings obtained as a result of splitting and soil geochemistry studies on the alteration area (mineralization features, ore and side rock relationship, ore properties) indicate that the copper mineralization of Sariseki is a massive sulphide mineralization which is settled inside the sediments. The copper mineralization of Sarıseki displays similar features to the Besshi-type Solid Sulphide deposits, such as Hanönü, Cozoğlu and Zeybek Cu deposits discovered earlier in the region.