Örgütsel sosyalizasyon ve sanal kaytarma ilişkisi: Türkiye'deki kamu üniversiteleri üzerinde bir araştırma
Relationship between organizational socialization and cyberslacking: Research on the public universities in Turkey
- Tez No: 551979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin olağanüstü bir hızla geliştiği günümüzde, bireylerin günlük yaşantılarının vazgeçilmez bir parçası olan internet, çalışma hayatına yeni kavramların girmesine sebep olmuştur. Bu kavramlardan biri de sanal kaytarmadır. Sanal kaytarma, çalışanların iş saatleri içerisinde kişisel amaçları doğrultusunda iş yeri internetini kullanmalarını anlatmak üzere ortaya çıkmış olan bir kavramdır. Çalışanların örgütteki başarı ve devamlılığında önemli bir kavram olan örgütsel sosyalizasyon ise, bireylerin örgütteki belirli rollere uyum sağladıkları öğrenme sürecidir. Bu çalışma, örgütsel sosyalizasyon ve sanal kaytarma arasındaki ilişkiyi ölçmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın diğer bir amacı ise, sanal kaytarma ve örgütsel sosyalizasyonun demografik değişkenlerle olan farklılıklarının incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi, 2018-2019 yılları arasında, Türkiye'deki kamu üniversitelerinde çalışmakta olan 405 akademik ve idari personelden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında anket tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans dağılımı, güvenilirlik, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve korelasyon analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda çalışanların sanal kaytarma davranışlarının kısmen de olsa örgütsel sosyalizasyon süreçleriyle ilgili olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, sanal kaytarma ile yaş ve hizmet yılı değişkenleri arasında kısmen de olsa bir farklılık tespit edilmiştir. Buna göre, çalışanların yaşlarının ve hizmet yıllarının artmasıyla önemsiz sanal kaytarma davranışlarının azaldığı tespit edilmiştir. Sanal kaytarma günümüz çalışma hayatının kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Örgütler, sanal kaytarmayı artık sadece olumsuz bir ifade olarak değerlendirmekten vazgeçmeli ve çalışma hayatında sanal kaytarmayı avantaja çevirebilecek yöntemler geliştirmelidir.
Özet (Çeviri)
In modern times, during which information and communication technologies are advancing at an extraordinary pace, Internet as an inseparable part of individuals' everyday lives has introduced new concepts to the working life. One of these concepts is cyberslacking. Cyberslacking is a concept that has been introduced to describe how employees use workplace Internet for their personal interests within working hours. Organizational socialization, which is an important concept in the success and continuity of employees, is the learning process through which individuals adapt to certain roles within the organization. This study aimed to measure the relationship between organizational socialization and cyberslacking. Another purpose of the study was to examine the differences of cyberslacking and organizational socialization with several variables. The research sample was composed of 405 academic and administrative staff working at public universities in Turkey in the 2018-2019 academic year. Survey technique was used to collect the data. Frequency distribution, reliability, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis and correlation analyses were utilized to analyze the data. The research concluded that cyberslacking behaviors were related partly to the organizational socialization processes. As for partial relationships were found between cyberslacking and age and year of service. Accordingly, it was observed that cyberslacking behaviors were reduced with older ages and increasing years of service. Cyberslacking has become an inevitable part of today's working life. Organizations should now quit describing the cyberslacking just as a negativity but develop methods that can turn cyberslacking into an advantage in working life.