Investigating the relationship between EFL teachers' occupational well-being and ecological agency in higher education contexts
Yükseköğretim bağlamında İngilizcenin yabancı bir dil olarak öğretimi alanında görev yapan öğretmenlerin mesleki iyi oluşları ile ekolojik etkililikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 1021735
  2. Yazar: ŞÜKRAN SUDE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda, öğretmenlerin iyi oluşu ve etkililiği üzerine yapılan araştırmalar akademik çevrelerde daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Ancak bu kavramlarla ilgili olarak yapılan çalışmaların sayısındaki artışa rağmen, İngilizcenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi (EFL) alanında ve yükseköğretim bağlamında öğretmenlerin mesleki iyi oluşu ile ekolojik etkililiği arasındaki ilişki yeterince ele alınmamıştır. Bu nicel çalışma, literatürdeki boşluğu gidermek amacıyla EFL öğretmenlerinin ekolojik etkililiği ile mesleki iyi oluşları arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Bu çalışmaya Türkiye'deki çeşitli üniversitelerin hazırlık okullarında görev yapan 82 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Veriler, Collie (2024) tarafından geliştirilen“Üç Bileşenli Mesleki İyi Oluş Ölçeği”ve Ghamoushi, Zenouzagh ve Hashamdar (2022) tarafından geliştirilen“Öğretmen Ekolojik Etkililik Anketi”kullanılarak toplanmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin cinsiyeti, yaşı, deneyim süresi ve iş yeri türü gibi demografik veriler de toplanmıştır. Bu çalışmada toplanan veriler SPSS ortamında analiz edilmiştir ve çalışmada betimsel istatistikler, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Spearman's rho testi ve bootstrap yöntemiyle doğrulanmış doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, değişkenler arasında güçlü ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuş ve EFL öğretmenlerinin ekolojik etkililiğinin mesleki iyi oluşları tarafından anlamlı bir şekilde öngörüldüğünü göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Research on teacher well-being and agency has drawn more attention from academic settings in recent years. However, despite the increasing number of studies regarding these concepts, the relationship between teachers' occupational well-being and ecological agency in the context of EFL higher education has not attracted enough consideration. The current quantitative study examined the relationship between EFL teachers' ecological agency and their occupational well-being in order to address the gap in the literature. In this study, there were 82 EFL teachers working at Preparatory Schools at various universities in Türkiye. Data were collected using“The Tripartite Occupational Well-Being Scale”developed by Collie (2024) and“Teacher Ecological Agency Questionnaire”developed by Ghamoushi, Zenouzagh, and Hashamdar (2022). Additionally, demographic data were collected, including EFL teachers' gender, age, years of experience, and type of workplace. In this study, the collected data were analyzed using SPSS, and the study employed descriptive statistics, the Mann-Whitney U test, the Kruskal-Wallis test, Spearman's rho test, and the bootstrap linear regression analysis. The study's findings demonstrated that there is a robust and positive correlation between the variables and indicated that EFL teachers' ecological agency is significantly predicted by their occupational well-being.