Farklı dozlardaki topikal mentol uygulamasının izokinetik tork performansı ve yorgunluk indeksine zamana bağlı etkisi
Time-dependent effects of different dosages of topical menthol application on isokinetic torque performance and fatigue index
  1. Tez No: 1021754
  2. Yazar: ADEM CANSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KUTLAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, spreyle topikal olarak uygulanan farklı mentol dozlarının farklı açısal hızlardaki iskelet kası kuvvet performansı ve yorgunluk gelişimi üzerindeki zamana bağlı etkilerini incelemektir. Tek gruplu ve tekrarlı ölçümler içeren bu deneysel laboratuvar çalışmasına, haftada en az 3 gün düzenli egzersiz yapan 19 sağlıklı erkek sporcu (yaş ort. 21,9±2,1) katılmıştır. Katılımcıların boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve uyluk çevresi ölçümleri yapılmış; kuvvet çıktıları, farklı mentol dozları (bazal %0 doz, %4,6 doz, %10 doz) ile belirlenen açısal hızlarda (60°/sn ve 180°/sn) elde edilmiştir. Her bir seans, günün aynı saatlerinde ve testler arasında en az 48 saat olacak şekilde izokinetik dinamometre (Isomed2000, Germany) ile gerçekleştirilmiştir. M. quadriceps femoris kas grubunun zirve tork (ZT), ortalama tork, tork/vücut ağırlığı oranı (TVA), güç, ortalama güç, toplam iş, ZT'ye ulaşma zamanı ve yorgunluk indeksi parametreleri analiz edilmiştir. Ayrıca katılımcıların termal algıları visüel analog skalayla (VAS) değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, her açısal hız için doz ve zaman faktörlerinde tekrarlı ölçümlerde 2 yönlü varyans analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Parametrelerin varyans analizinde, ZT'de 180°/sn'de zaman (p=0,000) ve doz × zaman (p=0.006); VAS skorlarında 60°/sn'de doz (p=0,032) ve zaman (p=0,006); Ortalama tork'da 60°/sn'de zaman (p=0,012), 180°/sn'de doz (p=0,000) ve zaman (p=0,000); TVA'da 60°/sn'de zaman (p=0.042), 180°/sn'de zaman (p=0,000) ve doz × zaman (p=0.004); Güç'te zaman (p=0,000) ve doz × zaman (p=0.001); Ortalama güç'te zaman (p=0,000); Yorgunluk indeksinde doz (p=0,001) ve zaman (p=0,000); Toplam iş'te 60°/sn'de zaman (p=0,007), doz × zaman (p=0,045), 180°/sn'de zaman (p=0,000), doz × zaman (p=0,018) faktörleri anlamlı bulunmuştur. ZT'a ulaşma zamanında her iki dozun en yüksek tork çıktısı değerine ulaşma süreleri arasında istatistiksel anlamlı bir fark saptanamamıştır (P>0,05). Araştırma bulgularımız, mentolün ZT üretimine etkisinin olmadığını göstermiş, ancak yorgunluğun geciktirilmesi yoluyla performansın sürdürülebilirliğine katkısı olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the time-dependent effects of different doses of menthol applied topically via spray on skeletal muscle strength performance and fatigue development at different angular velocities. This experimental laboratory study, involving single-group and repeated measurements, included 19 healthy male athletes (mean age 21.9±2.1) who exercised regularly at least 3 days a week. Participants' body height, body mass, and mid-thigh girth were measured; strength outputs were obtained at angular velocities (60°/s and 180°/s) determined by different menthol doses (basal 0% dose, 4.6% dose, 10% dose). Each session was performed at the same time of day and with at least 48 hours between tests using an isokinetic dynamometer (Isomed2000, Germany). Peak torque (PT), mean torque, torque/body weight ratio (T/BW), power, mean power, total work, time to reach PT, and fatigue index parameters of the quadriceps femoris muscle group were analyzed. Additionally, participants' thermal perception was assessed using a visual analog scale (VAS). The obtained data were evaluated using a two-way analysis of variance with repeated measures for dose and time factors for each angular velocity. In the analysis of variance for the parameters, the following factors were found to be significant: time (p=0.000) and dose × time (p=0.006) for PT at 180°/s; dose (p=0.032) and time (p=0.006) for VAS scores at 60°/s; time (p=0.012) at 60°/s, and dose (p=0.000) and time (p=0.000) at 180°/s for average torque; time (p=0.042) at 60°/s, and time (p=0.000) and dose × time (p=0.004) at 180°/s for TVA; time (p=0.000) and dose × time (p=0.001) for power; time (p=0.000) for average power; dose (p=0.01) and time (p=0.000) for fatigue index; and time (p=0.007) and dose × time (p=0.045) at 60°/s, and time (p=0.000) and dose × time (p=0.018) at 180°/s for total work. Regarding the time to reach PT, no statistically significant difference was found between the times taken to reach peak torque output values for the two doses (P>0.05). Our research findings showed that menthol has no effect on PT production, but it may contribute to the sustainability of performance by delaying fatigue.