The relationship between EFL learners' foreign language enjoyment and their lifelong foreign language learning
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yabancı dil dersi keyif almaları ile yaşam boyu yabancı dil öğrenmeleri arasındaki ilişki
- Tez No: 1021777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yabancı dil dersi keyif almaları ile yaşam boyu yabancı dil öğrenmeleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma, bu öğrencilerin yabancı dil dersi keyif alma ile yaşam boyu yabancı dil öğrenme düzeylerini de belirlemeyi amaçlamıştır. Ek olarak çalışma, öğrencilerin yabancı dil dersi keyif almalarının ve yaşam boyu yabancı dil öğrenmelerinin cinsiyete, bölüme ve İngilizce öğrenmeye yönelik motivasyonlarını etkileyen en önemli faktöre göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini de araştırmayı amaçlamıştır. Ayrıca çalışma, bu öğrencilerin yabancı dil dersi keyif almalarının yaşam boyu yabancı dil öğrenmeleri ile nasıl ilişkili olabileceğini de araştırmayı hedeflemiştir. Çalışma karma yöntem deseni ile tasarlanmıştır. Çalışmanın nicel aşaması, bir vakıf üniversitesinde Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce hazırlık sınıflarında 226 İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencileri kapsamaktadır. Katılıcımcılar kolaylı örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Çalışmanın nicel aşamasında, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Oruç ve Bakıner Çekin (2022) tarafından geliştirilen“Yaşam Boyu Yabancı Dil Öğrenme Ölçeği”ve Botes vd. (2021) tarafından geliştirilen ve Yeşilçınar vd. (2025) tarafından Türkçeye çevrilip uyarlanan“Yabancı Dil Dersi Keyif Alma Ölçeği”kullanılmıştır. Nicel veriler, SPSS aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın nitel aşamasında nitel yöntem kullanılmıştır. Amaçlı örnekleme kullanılarak, görüşme aşamasına gönüllü olarak katılan 23 katılımcı ile görüşme yapılmıştır. Çalışmanın bu aşamasında, veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile toplanmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yaşam boyu yabancı dil öğrenimi ile yabancı dil dersi keyif alması arasında pozitif yönde, yüksek düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermiştir. Bu öğrencilerin, yaşam boyu yabancı dil öğrenmeleri ve yabancı dil dersi keyif almalarının yüksek düzeyde olduğu da belirlenmiştir. Sonuçlar ayrıca, öğrencilerin yabancı dil dersi keyif alma ve yaşam boyu yabancı dil öğreniminin cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterdiğini de ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrencilerin yaşam boyu yabancı dil öğrenimi bölüme göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Görüşme sonuçları ise, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin öğrenmeye olan bağlılığının, yabancı dil dersi keyif alma ile yaşam boyu yabancı dil öğrenme arasındaki ilişkiye ışık tuttuğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study sets out to examine the association between the lifelong foreign language learning and foreign language enjoyment of EFL learners. The study was also conceived to assess their level of foreign language enjoyment and lifelong foreign language learning. Additionally, the study intends to investigate if EFL learners' foreign language enjoyment and their lifelong foreign language learning vary according to gender, department and the most significant factor on EFL learners' motivation to learn English. It further aimed to explore in what ways EFL learners' foreign language enjoyment might be linked with their lifelong foreign language learning. A mixed-methods design was applied in the current study. The quantitative phase included 226 EFL learners in the School of Foreign Languages at a foundation university. Convenience sampling was employed to select the participants. In the quantitative phase, the“Personal Information Form”,“Lifelong Foreign Language Learning Scale”developed by Oruç and Bakıner Çekin (2022), and the“Short-Form Foreign Language Enjoyment Scale”developed by Botes et al. (2021) and translated and adapted into Turkish by Yeşilçınar et al. (2025) were used. The quantitative data were analysed through SPSS. In the qualitative phase, the qualitative method was used. Through purposive sampling, 23 Participants who volunteered to participate in the interview phase were interviewed. In this phase of the study, data were collected through semi-structured interview questions developed by the researcher. Content analysis was utilized for the analysis of the qualitative data. Finally, a high, positive statistical correlation was found between the lifelong foreign language learning and foreign language enjoyment of EFL learners. EFL learners had a high level of lifelong foreign language learning and foreign language enjoyment. Results also showed that EFL learners' foreign language enjoyment and lifelong foreign language learning vary based on gender. Additionally, their lifelong foreign language learning differs depending on the department. Results of the interviews also revealed that the learner commitment sheds light on the link between foreign language enjoyment and lifelong foreign language learning.