Examining the relationship between foreign language enjoyment, boredom levels and internet addiction of learners in EFL classes
Yabancı dil olarak İngilizce derslerinde öğrenenlerin yabancı dil keyfi, sıkıntı düzeyleri ve internet bağımlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 943920
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİN KAZAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Keyif ve sıkılma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenme sürecini etkileyen çok boyutlu duygulardır; sıkılma motivasyonu azaltırken, keyif öğrenmeye katılımı artırır. Öte yandan, internet bağımlılığı, sıkılma ile desteklenerek akademik ve duygusal süreçleri olumsuz etkileyebilir. Bu üç değişkenin birbiriyle ilişkisini anlamak, duygusal olarak destekleyici ve dijital anlamda dengeli sınıf ortamları oluşturmak açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, lise düzeyinde İngilizce öğrenen öğrenciler arasında yabancı dil keyfi, sıkılma ve internet bağımlılığı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırma, öğrencilerin duygusal deneyimlerinin dijital davranışlarıyla sınıf düzeyi, cinsiyet ve günlük ekran süresi gibi değişkenler bağlamında nasıl kesiştiğini araştırmaktadır. Çalışmada İngilizce Derslerinde Sıkılma Ölçeği, Kısa Yabancı Dil Keyfi Ölçeği, İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşmeler gibi nicel ve nitel veri toplama araçları kullanılmıştır. Katılımcılar, 265 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Bulgular, yüksek düzeyde internet bağımlılığı ile İngilizce derslerinde yaşanan sıkılma arasında pozitif bir ilişki olduğunu, buna karşılık yabancı dil keyfi arttıkça sıkılmanın azaldığını göstermiştir. Cinsiyet ve sınıf düzeyine göre farklılıklar gözlemlenmiş, özellikle yaşça büyük öğrencilerin daha fazla sıkıldıkları belirlenmiştir. Nitel analizlerde, sıkılmanın en çok dil becerileriyle ilgili etkinliklerden kaynaklandığı, keyfin ise öğretmen-öğrenci etkileşimi ve ilgi çekici içeriklerden beslendiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, öğretmenlerin hem öğrencilerin duygusal deneyimlerini hem de teknoloji kullanım alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak öğrencilerin katılımını ve iyilik hâlini artırmaya yönelik stratejiler geliştirmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Çalışma, duyguların ve dijital tüketimin dil öğrenimini nasıl etkilediğine dair mevcut bilgiye katkı sağlamakta ve daha ilgi çekici ve destekleyici EFL (Yabancı Dil Olarak İngilizce) öğrenme ortamlarının tasarımı için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Enjoyment and boredom are multifaceted emotions that impact EFL learning; boredom reduces motivation and enjoyment enhances engagement. Meanwhile, internet addiction supported by boredom impact academic and emotional processes. It is critical to know their interrelation in order to establish emotionally nurturing and digitally balanced classrooms. The present study examines the interrelation of foreign language enjoyment, boredom, and internet addiction among high school EFL learners. The research examines how students' emotional experiences intersect with their digital behaviors, by grade level, gender, and daily screen time. The research employs the Boredom in English Language Classes Scale, the Short Foreign Language Enjoyment Scale, the Internet Addiction Scale, and semi-structured interviews as quantitative and qualitative data. Participants were 265 high school students. The findings revealed that higher levels of internet addiction correlated with increased boredom in EFL classes, while higher foreign language enjoyment was associated with lower boredom levels. Gender and grade differences were observed, with older students reporting higher boredom. In qualitative analysis, boredom was primarily due to language skill activities, while enjoyment was driven by teacher-student interaction and interest. These results underscore the need for instructors to consider both emotional experiences and habits involving technology in encouraging student engagement and well-being. The study contributes to existing knowledge of how emotions and technology consumption influence language learning, offering insights into designing more engaging and caring EFL learning environments.