The relationship between foreign language enjoyment, boredom and motivation of leraners in EFL classes
Yabancı dil olarak İngilizce derslerinde öğrenenlerin yabancı dil keyfi, sıkıntı ve motivasyon arasındaki ilişki
- Tez No: 804459
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırma yabancı dilden keyif alma, yabancı dilden sıkılma ve öğrenme motivasyonu arasındaki ilişkiyi Türkiye bağlamında incelemeyi amaçlamıştır. Bu bağlamda çalışma yabancı dil öğrenen Türklerin yabancı dil öğrenmeye ilişkin olumlu ve olumsuz duygularının nedenlerini ve bunların motivasyonları üzerindeki etkisini incelemiştir. Çalışma, olguları daha iyi anlamak için nitel bir yaklaşım benimsemiştir. Bu nedenle, rehberli yansıtıcı günlükler, yarı yapılandırılmış alıntı anketi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veriler toplanmıştır. Veriler, içerik analizi ve sabit-karşılaştırmalı yöntemin değiştirilmiş versiyonu aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular, yabancı dilden keyif almanın ve yabancı dilden sıkılmanın öğrenenlerin öğrenme motivasyonu üzerindeki hem olumlu hem de olumsuz etkilerini ortaya koymuştur. Yabancı dilden keyif almanın katılımcılar tarafından ifade edilen potansiyel olumlu etkileri arasında“ikinci dil gelişimi”,“öğrenme arzusunun artması”,“artan öz yeterlilik”,“gelişen özgüven”,“artan dikkat”ve“hırslı olma”yer almaktadır. Oysa bir dilden aşırı zevk almak, dil öğreniminde“çaba eksikliğine”ve“aşırı güvene”yol açmıştır. Yabancı dilden sıkılma da ise motivasyon üzerindeki potansiyel olumsuz etkiler olarak“motivasyon ve ilgide azalma”,“odaklanamama”,“başarısız olma korkusu”,“öz disiplinde azalma”ve“özgüven eksikliği”olarak yer almıştır. Şaşırtıcı birşekilde, çalışma aynı zamanda yabancı dilden sıkılmanın“artan öz disiplin”,“gelişmiş kültürel anlayış”ve“gelişmiş problem çözme becerileri”dahil olmak üzere öğrencilerin motivasyonu üzerindeki potansiyel olumlu etkilerini de ortaya çıkarmıştır. Ayrıca çalışma, öğrenciler arasında yabancı dilden keyif alma ve sıkılmanın çeşitli kaynaklarını ortaya koymuştur. Yabancı dilden keyif alma kaynaklarına ilişkin bulgular duygusal, bilişsel, kişilerarası, durumsal ve bireysel farklılıklar faktörleri altında kategorize edilirken, yabancı dilden sıkılmanın kaynakları bilişsel, duygusal, durumsal, bireysel farklılıklar ve fiziksel faktörler altında kategorize edilmiştir. Bu bulgular, öğrenciler arasında bilişsel faktörlerin yabancı dilden sıkılmanın birincil nedenleri olduğunu, duygusal faktörlerin ise yabancı dilden keyif almanın temel nedenleri olduğunu göstermiştir. Ayrıca, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrenciler arasında sınıftaki en eğlenceli dil becerisinin konuşma, en sıkıcı dil becerisinin ise okuma olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research study investigated the relationship between foreign language enjoyment, foreign language boredom, and motivation to learn in a Turkish context. In this vein, the study examined the causes of Turkish EFL learners' positive and negative emotions in learning a foreign language and their influence on their motivation. The study adopted a qualitative approach to understanding the phenomena better. Thus, data were collected through guided reflective journals, semi-structured quotation surveys, and semi-structured interviews. The data were analyzed utilizing content analysis and a modified version of the constant-comparative method. The findings revealed both positive and negative effects of foreign language enjoyment and foreign language boredom on learners' motivation to learn. Potential positive effects of FLE expressed by the participants included“L2 improvement”,“increased desire to learn”,“increased self-efficacy”,“improved self-confidence”,“increased attention”and“becoming ambitious”. Whereas over-enjoyment of a language led to a“lack of effort”and“overconfidence”in language learning. FLB, on the other hand, included“decrease in motivation and interest”,“inability to focus”,“fear of being unsuccessful”,“decreased self-discipline”and“lack of self-confidence”as potential negative effects on motivation. Surprisingly, the study also revealed potential positive effects of FLB on learners' motivation, which included“increased self-discipline”,“improved cultural understanding”and“improved problem-solving skills”. Moreover, the study revealed various sources of FLE and FLB among learners. The findings for FLE sources were categorized under affective, cognitive, interpersonal, situational, and individual differences factors, while FLB sources were categorized under cognitive, affective, situational, individual differences, and physical factors. These findings indicated that cognitive factors were the primary causes of FLB among learners, while affective factors were the fundamental causes of FLE. Moreover, speaking was found to be the most enjoyable and reading the most boring language skill in class among Turkish EFL learners.