Matematik öğretmen adaylarının çemberde çevre ve dairede alan konusuna ilişkin öğrenci düşünüşlerini fark etme becerilerinin incelenmesi
An investigation of prospective mathematics teachers' noticing skills of students' thinking regarding circle circumference and circle area
  1. Tez No: 1021780
  2. Yazar: GİZEM KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN TEKİN SİTRAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Mevcut çalışma matematik öğretmeni adaylarının öğrencilerin çemberde çevre ve dairede alan konusuna ilişkin öğrenci düşünüşlerini fark etme becerilerinin düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir devlet üniversitesinin İlköğretim Matematik Öğretmenliği programının son sınıfında öğrenim gören 34 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veriler, iki çemberde çevre ve iki dairede alan problemine yönelik toplam sekiz öğrenci çözümünü içeren soru seti ile toplanmıştır. Elde edilen veriler, Jacobs ve arkadaşları (2010) tarafından geliştirilen Çocukların Matematiksel Düşünmelerine Yönelik Mesleki Fark Etme çerçevesi ışığında incelenmiştir. Analiz sonucunda, öğretmen adaylarının doğru ve doğruya yakın öğrenci çözümlerinde çemberde çevre ve dairede alan konularına ilişkin öğrenci düşünüşlerini sağlam düzeyde dikkate alabildikleri ve yorumlayabildikleri ancak aynı performansı karşılık verme boyutunda sergileyemedikleri tespit edilmiştir. Öğretmen adayları bu çözümlere yönelik çoğunlukla yetersiz düzeyde karşılık verebilmişlerdir. Yanlış öğrenci çözümlerinde ise öğretmen adaylarının dikkate alma ve yorumlama becerilerinin hata türüne bağlı olarak değişiklik gösterdiği, alışılmış hata türlerini içeren çözümlerde daha başarılı performans sergiledikleri belirlenmiştir. Buna karşın, karşılık verme becerilerinin yanlış çözümlerde de çoğunlukla düşük düzeyde kaldığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, öğretmen adaylarının özellikle karşılık verme becerilerini geliştirmeye yönelik uygulamalara öğretmen yetiştirme programlarında daha fazla yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to determine the levels of prospective mathematics teachers' noticing of students' mathematical thinking regarding the circumference of a circle and the circular region. A case study design, one of the qualitative research methods, was employed. The participants consisted of 34 senior pre-service teachers enrolled in the Elementary Mathematics Education program at a public university in the Central Anatolia Region. Data were collected using a task set containing a total of eight student solutions to two problems on circle circumference and two problems on circular region. The obtained data were analyzed within the framework of Professional Noticing of Children's Mathematical Thinking, developed by Jacobs et al. (2010). The analysis revealed that prospective teachers were at the robust level in attending to and interpreting students' mathematical thinking in correct and near-correct student solutions.; however, they were unable to demonstrate the same level of performance in the responding dimension. Prospective teachers mostly provided lack of evidence to these solutions. In incorrect student solutions, their attending and interpreting skills varied depending on the type of error, and they demonstrated stronger performance when the solutions involved familiar error types. In contrast, their responding skills remained at a low level for incorrect solutions as well. Based on the findings, it is recommended that teacher education programs place greater emphasis on practices aimed at improving prospective teachers' responding skills.