Gizliliğin ihlali suçları (TCK m. 285)
Crimes of violation of confidentiality (TCC article 285)
  1. Tez No: 1021807
  2. Yazar: AYYÜCE TEKELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ERGÜNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Ceza muhakemesi hukuku, bireylerin temel hak ve özgürlüklerini koruyarak maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasını amaçlayan bir yargılama sistemidir. Bu sistemin sağlıklı ve adil şekilde işleyebilmesi, muhakeme sürecinde belirli ilkelerin gözetilmesine bağlıdır. Bu ilkelerden olan soruşturmanın gizliliği, delillerin doğru ve güvenilir biçimde toplanmasını sağlarken şüphelinin suçlu sayılmama hakkı ve lekelenmeme hakkını korur. Kovuşturma aşamasında geçerli olan duruşmanın aleniyeti ilkesi ise yargılamanın şeffaflığını güvence altına alarak keyfi uygulamaların önüne geçer. Türk Ceza Kanunu'nun 285. maddesinde düzenlenen gizliliğin ihlali suçları, birçok ilkenin korunmasına hizmet eden özel suç tipleri arasında yer almaktadır. Maddede soruşturmanın ve kapalı duruşmanın gizliliğini ihlal eden fiiller, kişilerin suçlu olarak algılanmalarına yol açacak görüntülerin yayımlanması gibi farklı fiiller suç olarak tanımlanmıştır. Bu düzenlemelerin ortak yönü, ceza muhakemesinin dürüstlük içinde yürütülmesini ve adil yargılanma hakkının korunmasını sağlamaktır. Bu çalışmada, gizliliğin ihlali suçları kapsamlı biçimde ele alınmıştır. Öncelikle ceza muhakemesi ilkeleri ile olan ilişkileri incelenmiş, ardından suçun temel unsurları olan maddi ve manevi unsurları, hukuka aykırılık unsuru ve özel görünüş biçimleri değerlendirilmiştir. Ayrıca gizliliğin ihlali suçlarının benzer suç tiplerinden farkları, korunan hukuki değerler ve uygulamada karşılaşılan sorunlar da ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Criminal procedure law aims to uncover the material truth while safeguarding the fundamental rights and freedoms of individuals. For this purpose, certain procedural principles must be observed throughout the trial. Among these, the principle of confidentiality in the investigation stage ensures the proper collection of evidence, protects the presumption of innocence, and prevents the violation of the right not to be stigmatized. On the other hand, the principle of publicity during the trial stage guarantees transparency, strengthens public confidence in justice, and prevents arbitrary practices. Article 285 of the Turkish Penal Code regulates the offenses of violating confidentiality, which are directly linked to these fundamental principles. The article criminalizes a variety of acts, such as the disclosure of investigation and prosecution procedures, the violation of the confidentiality of closed hearings, and the publication of images leading individuals to be perceived as guilty. The common feature of these offenses is to protect the integrity of criminal proceedings and safeguard the right to a fair trial. This study provides a comprehensive analysis of the offenses of violating confidentiality. It first examines their relationship with the principles of criminal procedure, then discusses the material and mental elements of the offense, the grounds of unlawfulness, and the special forms of appearance. Furthermore, it evaluates the differences between these offenses and similar crimes, the protected legal values, and the challenges encountered in practice.