Farklı Organik Gübreler Ve Bitki Aktivatörü Uygulamalarının Domateste Yumuşak Çürüklük Hastalığına Etkisi
Effect of Different Organic Fertilizers and Plant Activator Applications on Soft Rot Disease in Tomato
  1. Tez No: 1021843
  2. Yazar: MERVENUR KARABÖRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜSEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ BENİAN PINAR AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
Özet
Pectobacterium carotovorum subsp. carotovorum'un neden olduğu Yumuşak Çürüklük Hastalığı, dünya çapında meyve ve sebzelerde meydana gelen en yaygın bakteriyel hastalıklardan biridir. Bu hastalık etmeni ile etkili bir mücadele yöntemi geliştirilmemiştir. Bu çalışmada Pectobacterium carotovorum subsp. carotovorum ile mücadelede Kompost Gübre, Vermikompost, Organik Gübre ve Biochar'ın kullanım olanaklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada kullanılan tüm materyallerin hastalık gelişimini azaltıcı etkide bulunduğu tespit edilmiştir. Hastalık gelişimini engelleme yönünden en etkili materyalin Kompost olduğu belirlenmiştir. Kompos hastalık gelişimini önlemede %94,87 oranında etkili olduğu belirlenmiştir. Kompost uygulamasını en yakın etkiye %48,21 oran ile Biochar etkili olduğu görülmüştür. Organik Gübre uygulamanın %14,94 etki ile Yumuşak Çürüklük Hastalık gelişimine en düşük etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Hastalık gelişimine uygulamada kullanılan ISR2000 %33,33 ve Vermikompost %16,67 hastalık gelişimine etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır. Pectobacterium carotovorum subsp. carotovorum ile mücadelede Kompos kullanımının önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pectobacterium carotovorum subsp. Soft Rot Disease, caused by *Carotovorum*, is one of the most common bacterial diseases affecting fruits and vegetables worldwide. No effective method of combating this disease agent has been developed. In this study, Pectobacterium carotovorum subsp. This study was conducted to determine the application possibilities of Compost Fertilizer, Vermicompost, Organic Fertilizer, and Biochar in the control of *Carotovorum*. All materials used in the study were found to have a disease-reducing effect. It has been determined that the most effective material in preventing disease development is compost. Kompos was determined to be 94.87% effective in preventing disease development. Among the composting methods, Biochar was found to be the most effective with a 48.21% rate of closest impact. Organic fertilizer application was determined to have the lowest effect on Soft Rot Disease development, with a 14.94% effect. ISR2000 33.33% and Vermicompost used in practice for disease control.