Bazı bitki aktivatörleri ile organik ve inorganik gübrelerin domateste bakteriyel solgunluk hastalığına etkisi
The effect of plant activators, organic and inorganic fertilizers on bacterial wilt disease of tomato
- Tez No: 270526
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, domateste bakteriyel solgunluk etmenine karşı yedi adet bitki aktivatörü ve organik/inorganik gübrelerin (Auxigro, EM1, Herbagreen, ISR-2000, Messenger, Protamin Cu, Regalia) bakteriyel solgunluk etmenine karşı etkinliği araştırılmıştır. Bu preparatlar kökten, yapraktan ve hem kök hem de yapraktan olmak üzere üç farklı şekilde bitkiye uygulanmıştır. Seradaki saksı çalışmalarında beş preparat (ISR-2000, Messenger, Auxigro, Herbagreen ve Regalia), açık alanda yapılan tarla çalışmasında sadece ISR-2000 hatalığa karşı etkili olmuştur. Bitki aktivatörü ile organik ve inorganik gübrelerin hem kökten hem de yeşil aksamdan kombinasyon şeklinde uygulanması hastalıkla mücadelede daha etkili bulunmuştur. Sonuç olarak, bu hastalığının entegre mücadele programı içine bitki aktivatörleri ile organik ve inorganik gübreler alınabilir.
Özet (Çeviri)
In the study, effect of seven plant activators, organic and inorganic fertilizers (Auxigro, EM1, Herbagreen, ISR-2000, Messenger, Protamin Cu, Regalia) on bacterial wilt disease of tomato were investigated. The preparation were applied to plants by three different applications (1) dipping to roots, (2) spraying leaves and (3) combinations of dipping to roots and spraying leaves applications. Five preparations in greenhouse pot studies (ISR-2000, Messenger, Auxigro, Herbagreen ve Regalia) and only ISR-2000 in open field study were effective to the disease. The best application of the preparations was combinations of dipping to roots and spraying leaves. In the results of the study, plant activators, organic and inorganic fertilizers can be combined in integrated pest management of the disease.