Antonin Dvorak'ın“8 Vals”eserinin yapı ve armonik analizi
Structural and harmonic analysis of Antonin Dvorak's“8 Waltzes”
  1. Tez No: 1021864
  2. Yazar: SAKHAVAT ALIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada romantik dönemin önemli bestecilerinden biri olan Antonin Dvorak'ın“8 Vals”eserinin yapı ve armonik açısından analizi yapılmaktadır. Eser, bestecinin dans müziği formundaki eserlerinden biri olarak, vals ritmi ve melodik zenginliği ile dikkat çekmektedir. Bu bağlamda, analizde eserin form yapısı, cümleler arasındaki ilişkiler ve kullanılan armonik geçişler derinlemesine incelenmektedir. Vals formunun özellikleri ile Dvorak'ın özgün yaklaşımlarının nasıl birleştiği, eserin melodik ve armonik yapısının besteci tarafından nasıl ele alındığı analiz yapılarak yorumlanmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olan içerik analizi yöntemi yapılmaktadır. Bu çalışma, Dvorak'ın besteleme tekniğini anlama ve yaşadığı dönem özellikleri ile ne tür benzerlik veya farklılık olduğunu anlama açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the structure and harmonics of“8 Waltzes”by Antonin Dvorak, one of the most important composers of the Romantic period. As one of the composer's dance music pieces, the work stands out for its waltz rhythm and melodic richness. In this context, the analysis examines the work's formal structure, the relationships between phrases, and the harmonic transitions employed. The analysis examines how the characteristics of the waltz form and Dvorak's unique approaches are combined, and how the composer approached the work's melodic and harmonic structure. Content analysis, a qualitative research method, is employed in this study. This study is considered important for understanding Dvorak's compositional technique and understanding its similarities and differences with the characteristics of the period in which he lived.