Ortaokul 5.sınıf matematik ders kitaplarının matematiksel yaratıcılığı desteklemesi açısından incelenmesi
The examination of secondary school 5th-grade mathematics textbooks in terms of supporting mathematical creativity
- Tez No: 1021875
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SAYGI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA ŞENGİL AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanan 2023–2024 öğretim yılına ait 5. sınıf matematik ders kitabı ile Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli doğrultusunda hazırlanan 2024–2025 öğretim yılı ders kitabını, matematiksel yaratıcılığı destekleme düzeyi açısından karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışma nitel araştırma deseninde olup durum çalışması yöntemiyle yürütülmüştür. Veri setini, belirtilen iki ders kitabı oluşturmaktadır ve veriler doküman analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. İnceleme süreci iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada her iki kitabın genel yapısı ve organizasyonu incelenmiştir. İkinci aşamada, 2023–2024 kitabındaki problemler ile 2024–2025 kitabında“Etkinlik”ve“Örnek”başlıkları dışındaki bölümlerde yer alan problemler, problem temelli görevleri analiz etmeye yönelik yapı sunan DISCOVER Problem Matrisi çerçevesinde analiz edilmiştir. 2024–2025 kitabında ise“Etkinlik”ve“Örnek”başlıkları altındaki görevlerin ise açık uçlu ve süreç temelli bir yapıya sahip olması nedeniyle bu görevler, literatüre dayalı olarak geliştirilen ayrı bir analiz çerçevesi ile incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, her iki kitabın matematiksel yaratıcılığı destekleme düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğu; özellikle yeni öğretim programı doğrultusunda hazırlanan 2024–2025 ders kitabının bu yöndeki katkılarının daha belirgin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to comparatively examine the 5th grade mathematics textbook published by the Ministry of National Education (MoNE) for the 2023–2024 academic year and the textbook prepared in line with the Turkey Century Education Model for the 2024–2025 academic year in terms of their level of support for mathematical creativity. The study adopted a qualitative research design and was conducted using the case study method. The data set consists of the two textbooks mentioned above, and the data were analysed through document analysis. The examination process was carried out in two stages. In the first stage, the general structure and organisation of both textbooks were examined. In the second stage, the problems in the 2023–2024 textbook and those in the sections of the 2024–2025 textbook excluding the 'Activity' and 'Example' headings were analysed within the framework of the DISCOVER Problem Matrix, which provides a structure for analysing problem-based tasks. The tasks under the 'Activity' and 'Example' headings in the 2024–2025 textbook were analysed using a separate analysis framework developed based on the literature, as these tasks have an open-ended and process-based structure. The findings indicate significant differences between the two textbooks in terms of their levels of support for mathematical creativity; particularly, the textbook prepared in line with the new curriculum for the 2024–2025 academic year demonstrates more pronounced contributions in this regard.