SODYUM BOROHİDRİT METANOLİZİYLE YÜKSEK VERİMLİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR HİDROJEN ÜRETİMİ İÇİN MANYETİK NANO-KATALİZÖRLERİN (Fe3O4@Metilselüloz ve Fe3O4@PO4@Cd) SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU
Synthesis and Characterization of Magnetic Nano-Catalysts (Fe3O4@Methylcellulose and Fe3O4@PO4@Cd) for High-Efficiency and Sustainable Hydrogen Production via Sodium Borohydride Methanolysis
  1. Tez No: 1021877
  2. Yazar: ALEV DİŞLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL UMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu Tezde, NaBH4 metanoliziyle hidrojen üretiminde kullanılmak üzere, ekonomik ve yüksek performanslı Fe3O4@Metilselüloz ve Fe3O4@PO4@Cd manyetik nano-katalizörleri sentezlenmiş ve ileri karakterizasyon (UV-Vis, FTIR, BET, SEM-EDS, TEM, VSM, XPS, XRD) teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Fe3O4@Metilselüloz nano-katalizörünün ortalama parçacık boyutu, manyetik doygunluk momenti, yüzey alanı, dolaylı ve doğrudan bant aralığı enerjileri sırasıyla 47,30, 28,51 emu/g, 51,17 m2/g, 1,20 ve 1,40 eV olarak hesaplanmıştır. Fe3O4@Metilselüloz nano-katalizörün XPS analizinde, sırasıyla 287,0, 527,8, 712,8 ve 724,5 eV bağlanma enerjilerinde güçlü C–O bağları, Fe–O bağları, Fe2+ ve Fe3+ iyonlarını doğrulayan sinyaller göstermiştir. Fe3O4@Metilselüloz nano-katalizörü ile NaBH4 metanoliz kullanılarak hidrojen üretim hızı (HGR) ve devir frekansı (TOF) sırasıyla 9500 mL H2/(dk·gkat) ve 2765 H2/(molkat·saat) olarak hesaplanmıştır. Bu nano-katalizörün tekrar kullanılabilirlik çalışmasında, ilk kullanıma kıyasla beşinci döngüden sonra %13,44 azaldığı belirlenmiştir. Fe3O4@PO4@Cd nano-katalizörünün ortalama parçacık boyutu, bant aralığı enerjisi, manyetik doygunluk momenti, yüzey alanı sırasıyla 8.96 nm, 1,34 eV, 22,02 emu/g ve 138,56 m2/g olarak belirlenmiştir. Fe3O4@PO4@Cd nano-katalizörün XPS analizinde sırasıyla 529,0, 710,0 ve 723,4 eV bağlanma enerjilerinde güçlü Fe–O bağları, Fe2+ ve Fe3+ iyonlarını doğrulayan sinyaller göstermiştir. Ayrıca, 131,0 (Cd 3d) ve 408,0 (P 2p) eV bağlanma enerjilerinde Fe3O4@PO4@Cd nano-katalizör yapısında Cd ve P varlığı doğrulanmıştır. Fe3O4@PO4@Cd nano-katalizörü, NaBH4 metanolizinde kullanılarak HGR ve TOF değerleri sırasıyla 9506 mL H2/(dk·gkat) ve 25430 mol H2/(molkat·saat) olarak hesaplanmıştır. Fe3O4@PO4@Cd nano-katalizörün yeniden kullanılabilirliğinin, dördüncü döngüden sonra ilk kullanıma kıyasla katalitik aktivitenin yaklaşık %1,50 oranında bir azalma meydana gelmiştir. Geliştirilen özgün nano-katalizörlerin oda sıcaklığında bile üstün verim sağladığını ve dört/beş döngü boyunca yüksek kararlılık gösterdiğini kanıtlamıştır. Fe3O4@Metilselüloz ve Fe3O4@PO4@Cd nano-katalizörleri, pahalı soy metallere (Pt, Pd) alternatif olarak, sürdürülebilir, dayanıklı ve yüksek performanslı bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, economical and high-performance Fe3O4@Methylcellulose and Fe3O4@PO4@Cd magnetic nano-catalysts were synthesized for use in hydrogen production by NaBH4 methanollysis and characterized using advanced characterization techniques (UV-Vis, FTIR, BET, SEM-EDX, TEM, VSM, XPS, XRD). The average particle size, magnetic saturation moment, surface area, indirect and direct band gap energies of the Fe3O4@Methylcellulose nano-catalyst were calculated as 47,30, 28,51 emu/g, 51,17 m2/g, 1,20 and 1,40 eV, respectively. XPS analysis of Fe3O4@Methylcellulose nano-catalyst showed signals confirming strong C–O bonds, Fe–O bonds, and Fe2+ and Fe3+ ions at binding energies of 287,0, 527,8, 712,8, and 724,5 eV, respectively. Hydrogen production rate (HGR) and turnover frequency (TOF) using NaBH4 methanollysis with the Fe3O4@Methylcellulose nano-catalyst were calculated as 9500 mL H2/(min·gcat) and 2765 H2/(molcat·h), respectively. In a reusability study of this nanocatalyst, it was determined that the hydrogen production rate decreased by 13,44% after the fifth cycle compared to the initial use. The average particle size, band gap energy, magnetic saturation moment, and surface area of the Fe3O4@PO4@Cd nano-catalyst were determined to be 8.96 nm, 1,34 eV, 22,02 emu/g, and 138,56 m2/g, respectively. XPS analysis of Fe3O4@PO4@Cd nanocatalyst showed signals confirming strong Fe–O bonds and Fe2+ and Fe3+ ions at binding energies of 529,0, 710,0, and 723,4 eV, respectively. Furthermore, the presence of Cd and P in the Fe3O4@PO4@Cd nano-catalyst structure was confirmed at binding energies of 131,0 (Cd 3d) and 408,0 (P 2p) eV. The Fe3O4@PO4@Cd nano-catalyst was used in NaBH4 methanollysis, and its HGR and TOF values were calculated as 9506 mL H2/(min·gcat) and 25430 mol H2/(molcat·h), respectively. The reusability of this nano-catalyst showed a decrease in catalytic activity of approximately 1,50% after the fourth cycle compared to the initial use. The developed unique nanocatalysts have proven to provide superior efficiency even at room temperature and demonstrate high stability over four/five cycles. Fe3O4@Methylcellulose and Fe3O4@PO4@Cd nano-catalysts offer a sustainable, robust, and high-performance solution as an alternative to expensive noble metals (Pt, Pd).