Göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme(EMDR) teknikleri ile desteklenmiş öz şefkat psikoeğitimprogramının beliren yetişkinlerin öz şefkat düzeyine etkisi
The effect of a self-compassion psychoeducation program supported by eye movement desensitization and reprocessing (EMDR) techniques on the self-compassion levels of emerging adulthood
  1. Tez No: 1021907
  2. Yazar: RABİA DOĞAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORKİDE BAKALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma kapsamında, beliren yetişkinlerin öz şefkat düzeyini artırmaya yönelik EMDR Teknikleri ile Desteklenmiş Öz Şefkat Psikoeğitim Programı geliştirilmiş ve programın etkililiği incelenmiştir. Mevcut araştırmanın amacı, geliştirilen EMDR Teknikleri ile Desteklenmiş Öz Şefkat Psikoeğitim Programının beliren yetişkinlerin öz şefkat düzeyine etkisini ölçmek ve öğrencilerin programa ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırmada nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı karma desen kullanılmış olup deneysel desenlerden 3x3 karışık ölçümlü (split-plot) faktöriyel desen programın etkililiği incelenmiştir. Buna ilaveten EMDR Teknikleri ile Desteklenmiş Öz Şefkat Psikoeğitim Programına katılan katılımcıların programa ilişkin görüşleri alınmıştır. Çalışma grubunu, 2024–2025 akademik yılının bahar döneminde İzmir Demokrasi Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 42 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrenciler deney, karşılaştırma ve kontrol grubuna seçkisiz atanmıştır. Deney grubuna EMDR Teknikleri ile Desteklenmiş Öz Şefkat Psikoeğitim Programı, karşılaştırma grubuna ise Klasik Öz Şefkat Psikoeğitim Programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna hiçbir müdahale uygulanmamıştır. Veriler Öz Duyarlık Ölçeği ve Grup Değerlendirme Formu aracılığıyla elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde Kruskal-Wallis Testi, Friedman Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Dunn-Bonferroni Post Hoc Testi kullanılmış olup nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda EMDR Teknikleri ile Desteklenmiş Öz Şefkat Psikoeğitim Programı ile Klasik Öz Şefkat Psikoeğitim Programının üniversite öğrencilerinin öz şefkat düzeyini arttırdığı görülmüştür. Bunun yanı sıra iki program arasındaki farklar incelendiğinde EMDR Teknikleri ile Desteklenmiş Öz Şefkat Psikoeğitim Programının Klasik Öz Şefkat Psikoeğitim Programına göre, paylaşımların bilincinde olma düzeyini arttırmada daha etkili olduğu görülmüştür. Fakat öz sevecenlik ve bilinçlilik düzeylerinin arttırılmasında her iki programın benzer etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca deney grubundaki katılımcıların görüşleri öz şefkat, kişisel kazanımlar, grup dinamiği, program içeriği ve sürece yönelik tutumlar olmak üzere beş tema altında toplanmıştır. Araştırmanın tartışma bölümünde elde edilen nicel ve nitel veriler bütünleştirilerek literatür kapsamında yorumlanmıştır. Son olarak araştırmanın sonuçlarından yola çıkılarak uygulayıcılar ve araştırmacılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a Self-Compassion Psychoeducation Program Supported by EMDR Techniques was developed to increase the self-compassion levels of emerging adulthood, and the effectiveness of the program was examined. The aim of the current research is to examine the effect of the developed Self-Compassion Psychoeducation Program Supported by EMDR Techniques on the self-compassion levels of university students and to examine the students' views on the program. A mixed-methods design, in which quantitative and qualitative data were used together, was employed in the study, and the effectiveness of the program was examined using a 3x3 split-plot factorial design. In addition, the views of the participants who attended the Self-Compassion Psychoeducation Program Supported by EMDR Techniques were collected. The study group consisted of 42 volunteer undergraduate students studying at Izmir Demokrasi University in the spring semester of the 2024–2025 academic year. Students were randomly assigned to experimental, comparison, and control groups. The Self-Compassion Psychoeducation Program Supported by EMDR Techniques was applied to the experimental group, and the Classical Self-Compassion Psychoeducation Program was applied to the comparison group. No intervention was applied to the control group. Data were obtained through the Self-Compassion Scale and the Group Evaluation Form. Quantitative data were analyzed using the Kruskal–Wallis test, Friedman test, Wilcoxon signed-rank test, and Dunn–Bonferroni post hoc test, and the content analysis method was used in the analysis of qualitative data. As a result of the research, it was observed that both the Self-Compassion Psychoeducation Program Supported by EMDR Techniques and the Classical Self-Compassion Psychoeducation Program increased the self-compassion levels of university students. In addition, when the differences between the two programs were examined, it was seen that the Self-Compassion Psychoeducation Program Supported by EMDR Techniques was more effective in increasing the level of common humanity compared to the Classical Self-Compassion Psychoeducation Program. However, it was determined that both programs had a similar effect on increasing the levels of self-kindness and mindfulness. Furthermore, the opinions of the participants in the experimental group were collected under five themes: self-compassion, personal gains, group dynamics, program content and attitudes towards the process. In the discussion section of the study, the quantitative and qualitative data obtained were integrated and interpreted within the scope of the literature. Finally, based on the results of the research, suggestions were presented for practitioners and researchers.