Performans kaygısı ile mücadelede bilişsel davranışçı terapi ve EMDR terapinin rolü
The role of EMDR therapy and cognitive behavioral approaches overcoming the performance anxiety struggle
- Tez No: 706843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Psikoloji, Education and Training, Music, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışması, performans sırasında yaşanan kaygı düzeyinin düşürülmesine ve kontrol edilebilmesine yönelik uygulanabilecek psikoterapi tekniklerinden; Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımı ve Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden işleme EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) terapisinin protokolleri, kaygı hissinin azaltılması üzerindeki rolünün öneminin açıklanması yanında performans kaygısı problemi nedeniyle mesleğini icra etmekte zorlanan sanatçılara, kısa sürede uzun vadeli çözüm sunan tekniklerin mümkün olduğu bilincine ulaşılması amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde konuyla ilgili bilinmesi gereken terimler detaylı olarak açıklanmıştır. İkinci bölüm, bilişsel davranışçı terapinin doğuşu ile önemi ele alınarak, performans kaygısı ile olan ilişkisinin incelenmesini içerir. Üçüncü bölümde, EMDR terapisinin ortaya çıkışı ve eğitimli terapistler tarafından uygulanma protokolleri, etkileri, kaygı hissini en aza indirgeyerek performans potansiyelinin artmasına yönelik yararlanılmasının önemi açıklanmıştır ve bir vaka çalışması ile örneklendirilmiştir. Vaka çalışması öncesi ve sonrası yapılan görüntü kayıtları, çalışmanın sonuç bölümünde belirtilen Ek Dosya (.mpg) 1 ve Ek Dosya (.mpg) 2 isimli dosyalarda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, studies were brought together on the effect of EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) therapy, which is a psychotherapy technique, to reduce and control the level of anxiety experienced during a performance. In the first part of the study, the terms to be known about the subject are explained in detail. The second part includes the examination of cognitive-behavioral approaches in terms of their importance and their relationship with performance anxiety In the third part, the emergence of EMDR therapy, and the way it is applied, its effects, the importance of using it to increase performance potential by minimizing the feeling of anxiety are explained and one case study added.