Tedavi başarısızlığı nedeniyle omalizumab tedavisinden mepolizumaba geçiş yapılan ağır eozinofilik astımlı hastalarda mepolizumabın etkinliği ve güvenirliği
Efficacy and safety of mepolizumab in patients with severe eosinophilic asthma switched from omalizumab due to treatment failure
  1. Tez No: 1021916
  2. Yazar: NİHAT CEM ILGAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ HAVLUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç Ağır astım için çeşitli biyolojik tedavilerin mevcut olması, her hasta için en uygun olanı seçmeyi mümkün kılmaktadır. Bazen ağır astımı olan hastaların önemli bir yüzdesi, alerjik fenotipi veya eozinofilik fenotipi hedefleyen biyolojik ilaçlar için uygun olabilir.Ancak hepsi ilk tercih olarak seçilen ilaca yanıt vermez.Bu çalışmanın amacı, daha önce anti-IgE, omalizumab ile kontrol altına alınamayan ağır eozinofilik astımı olan hastalarda, mepolizumab gibi interlökin-5'i hedefleyen başka bir biyolojik ilaca geçişin iyi bir tedavi seçeneği olup olmadığını değerlendirmektir. Yöntem Kliniğimizde omalizumab tedavisine rağmen kontrol altına alınamayan, ağır, eozinofilik astımı olan toplam 35 ardışık hasta kaydedildi.Herhangi bir arındırma dönemi olmaksızın mepolizumab tedavisine geçildi. Başlangıçta, omalizumab ile en az 12 aylık tedaviden sonra ve mepolizumab ile en az 12 aylık tedaviden sonra veriler toplandı. Bulgular Çalışmaya verileri güvenli toplam 35 hasta dahil edildi.Yaş ortalaması 51,4 ± 10,3 yıl 29'u (%82,8) kadın Mepolizumab kullanım süresi 14,2 ± 2,9 ay. Mepolizumab ile en az 12 aylık tedaviden sonra, hastalarda yıllık alevlenme sayısında anlamlı bir azalma (4,1 ± 0,9'a karşı 0,5 ± 0,3 p < 0,05) Astım kontrol testi skorunda artış (14,1 ± 3,0'a karşı 22,7 ± 1,4 p < 0,05) Kan eozinofillerinde azalma (477 ± 315 hücre/µl'ye karşı 61 ± 30 hücre/µl p < 0,05) gözlemlenmiştir.Astım nedenli plansız hastaneye başvuru sayısında azalma (10,7 ± 3,8'e karşı 2,9 ± 1,1 p < 0,05) Astım alevlenme nedeniyle hastaneye yatış sayısında azalma (3,3 ± 1,4'e karşı 0,4 ± 0,3 p < 0,05). Kortikosteroidlere bağımlı olan hastaların yüzdesi, başlangıçtaki %40'dan (n:14) mepolizumab tedavisi sırasında %5,7'ye (n:2) önemli ölçüde azaldı. Tartışma ve Sonuç Çalışmamızda omalizumab tedavisine rağmen hastalık kontrolü sağlanamayan ağır eozinofilik astımlı hastalarda mepolizumab tedavisinin etkinliği ve güvenilirliği değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, mepolizumab tedavisinin bu hasta grubunda klinik ve laboratuvar parametreleri üzerinde belirgin iyileşme sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction The availability of various biologic therapies for severe asthma allows clinicians to select the most appropriate treatment for each patient. A substantial proportion of patients with severe asthma may be eligible for biologic agents targeting either the allergic phenotype or the eosinophilic phenotype. However, not all patients respond adequately to the initially selected biologic therapy. The aim of this study was to evaluate whether switching to another biologic agent targeting interleukin-5, namely mepolizumab, represents an effective treatment option for patients with severe eosinophilic asthma whose disease remained uncontrolled despite previous anti-IgE therapy with omalizumab. Methods A total of 35 consecutive patients with severe eosinophilic asthma who remained uncontrolled despite omalizumab treatment were enrolled in the study. Patients were switched directly to mepolizumab therapy without a washout period. Data were collected at baseline, after at least 12 months of treatment with omalizumab, and after at least 12 months of treatment with mepolizumab. Result A total of 35 patients with complete and reliable data were included in the study. The mean age was 51.4 ± 10.3 years, and 29 patients (82.8%) were female. The mean duration of mepolizumab treatment was 14.2 ± 2.9 months. After at least 12 months of mepolizumab therapy, a significant reduction was observed in the annual exacerbation rate (4.1 ± 0.9 vs. 0.5 ± 0.3, p < 0.05). Asthma Control Test (ACT) scores improved significantly (14.1 ± 3.0 vs. 22.7 ± 1.4, p < 0.05). Blood eosinophil counts decreased markedly (477 ± 315 cells/µL vs. 61 ± 30 cells/µL, p < 0.05). In addition, the number of unplanned hospital visits due to asthma decreased significantly (10.7 ± 3.8 vs. 2.9 ± 1.1, p < 0.05), as did the number of hospitalizations related to asthma exacerbations (3.3 ± 1.4 vs. 0.4 ± 0.3, p < 0.05). The proportion of corticosteroid-dependent patients was substantially reduced from 40% (n = 14) at baseline to 5.7% (n = 2) during mepolizumab treatment. Discussion and Conclusion In this study, the efficacy and safety of mepolizumab were evaluated in patients with severe eosinophilic asthma whose disease remained uncontrolled despite omalizumab therapy. The findings demonstrated that mepolizumab treatment provided significant improvements in both clinical and laboratory outcomes in this patient population. These results suggest that switching from omalizumab to mepolizumab may be an effective and safe therapeutic strategy for patients with severe eosinophilic asthma who fail to achieve adequate disease control with anti-IgE therapy.