Yoğun bakım hastalarında gelişen kan dolaşım enfeksiyonlarında tedavi yanıtının değerlendirilmesi ve tedavi başarısızlığının nedenleri
The evaluation of treatment responses to the blood stream infections in intensive care unit patients and reasons of treatment failures
- Tez No: 309985
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Çalışmada yoğun bakımdan edinilmiş KDE olgularında tedavi yanıtlarını ve tedavi başarısızlığı nedenlerinin araştırılması amaçlanmıştır.Gözlemsel, prospektif, kohort çalışması niteliğinde olan çalışma, Ekim 2010-Ekim 2011 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, 4 YBÜ'de (Anestezi ve Reanimasyon, İç hastalıkları, Nöroloji, Beyin cerrahisi YBÜ'leri) gerçekleştirilmiştir. Yoğun bakıma kabul sonrası, ilk KDE atağı nedeniyle izlenen toplam 70 hastanın 20'sinde (%28,6) tedavi başarısı elde edilirken, 50 hastada (%71,4) tedavi, başarısızlıkla sonuçlanmıştır.Tedavi öncesi hastalığın ağırlığını göstermek üzere, bakteriyemi başlangıcından 48 saat öncesinde bakılan APACHE II skorunun; başarısız tedavi grubunda daha yüksek olduğu görülmüştür. Tedavi başlanmasıyla hastalığın ağırlığındaki değişimin izlenmesine ait sonuçların analizi ile, tedavi 3. gününde saptanan APACHE II yüksekliğinin, tedavi başarısızlığına katkısı olan önemli bağımsız değişken olduğu saptanmıştır.Etkene yönelik tedavi ve uygun olmayan ampirik tedavi grubu; ?uygun olmayan başlangıç tedavi seçimi? olarak birlikte değerlendirildiğinde, başarılı tedavi grubunda uygun olmayan başlangıç tedavi seçimi %35, başarısız tedavi grubunda %64 olarak bulunmuştur (p= 0,027). Bu farkın etkene yönelik tedavi seçimindeki yüksek oranlardan kaynaklandığı düşünülmüştür.Antibiyotik başlangıç zamanının bakteriyemi başlangıç gününe göre değerlendirilmesi sonucunda, uygun tedaviye başlamada gecikme (?2gün) tedavi başarısızlığını artıran bağımsız değişken olarak saptanmıştır.Tedavi başarısızlığının en sık nedenleri ?eş zamanlı başka bir enfeksiyon odağı? ve ?süper enfeksiyon? varlığıdır.Sonuç olarak, yoğun bakımdan edinilmiş KDE'de tedavi başarısızlığına etkili, en önemli bağımsız etken, uygun tedavinin geç başlanmasıdır. Ek olarak, tedavi başarısızlığında ?KDE'ye eşlik eden diğer enfeksiyonlar? ve ?süperenfeksiyon? varlığı diğer önemli nedenlerdir. Bizim çalışmamız, yoğun bakımdan edinilmiş kan dolaşım enfeksiyonlarında tedavi yanıtını tümüyle değerlendiren ilk çalışmadır. Çalışmamızı sınırlı kılan en önemli faktör; özellikle alt grup değerlendirmesini etkileyen, hasta sayısının düşük olmasıdır.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the treatment responses of ICU-acquired BSI cases and the reasons of treatment failures.The prospective, observational, cohort study was conducted between October 2010 and October 2011 in 4 ICUs (Anesthesia and Reanimation, Medical, Neurology, Brain Surgery ICUs) of Gazi University Faculty of Medicine. Fifty of total 70 patients had treatment failure (71,4%), while 20 of whom had treatment success (28,6 %).APACHE II scores, used to measure severity of illness 48 h before bacteremia onset were higher in patients with treatment failure. The analyses of the outcomes related to the changes the severity of illness during treatment, indicated that the high levels of APACHE II detected at the third day of the treatment was the important independent variable contributing to the failure of the treatment.As the targeted treatment and the inappropriate empirical treatment were taken as ?the inappropriate initial treatment?, it was 35% in the treatment success group and 64% in the treatment failure group (p= 0,027). The difference may be attributed to the high levels targeted treatment.Antimicrobial treatment starting time was evaluated with respect to the onset of bacteremia and ıt was found that delayed appropriate treatment for ?2 days, was an independent risk for the failure of the treatment.The statistical analyses revealed that ?other concomitant infections? and ?superinfection? were the most frequent reasons in the treatment failures.In conclusion, delayed appropriate treatment was found to be the most important independent reason for treatment failure in patients with the ICU-acquired BSI. In addition, ?other concomitant infections? and ?superinfection? are mostly observed other significant reasons in the treatment failure. This is the first study that evaluates the treatment responses to ICU-acquired BSI in the widest spectrum. The most important factor that limits our study, especially affecting subgroup analysis, is the relatively small number of patients.